Do důslednějšího boje s hazardem se pustil Varnsdorf. Tamní zastupitelé totiž přijali novou vyhlášku, která výrazně omezí provoz heren. Končí v nich totiž mnohé sociální dávky i peníze získávané krádežemi a nejrůznější trestnou činností.

„Zastupitelé přijali jednu ze tří předložených vyhlášek. Regulace počtu heren je jedním z opatření, jak nárůst kriminality a další problémy omezit,“ tvrdí varnsdorfský starosta Martin Louka.

V současné době je na území města skoro čtyřicet míst s výherními přístroji a videoterminály. Přijetím nové městské vyhlášky by se počet heren měl snížit až na deset. Vedení města přitom nevylučuje, že v budoucnu dojde ještě k dalšímu omezení hazardu.

„Chceme o tom s majiteli jednat, za jakých podmínek budou moci herny provozovat,“ dodal starosta.

Ne všechny ale nová vyhláška těší. Neberte nám práci - s takovým vzkazem na tričkách přišla na jednání zastupitelů dosti početná skupina žen obávajících se o ztrátu zaměstnání právě v hernách.

„Ta hrozba, že se zase zařadím mezi nezaměstnané, je hodně velká. Už dříve jsem nové pracovní uplatnění hledala marně, úřad práce mi v tom nepomohl. Jsem samoživitelkou, dceru mám ve čtvrté třídě. Když o práci přijdu, nevím, kdo se o mne postará,“ posteskla si mrzutě jedna z protestujících žen.

Naštvanost provázela i další zaměstnankyně heren ve Varnsdorfu. „Sice bydlím u rodičů, ale i jim musím přispívat na nájem a na další výdaje v rodinném rozpočtu. Práce pro mladé lidí ve městě není a skutečně nevím, co bych dělala, pokud dojde k uzavření herny, kde jsem momentálně zaměstnaná,“ svěřovala se Petra Langerová.

Radnice argumentuje, že výrazné omezení počtu heren zároveň přispěje ke snižování kriminality a sociálního napětí ve městě.

„To ale není tak jednoznačné. Třeba k nám do herny lidé závislí na sociálních dávkách prakticky nechodí. Objevují se tam muži, kteří se chtějí nějak odreagovat. Zahrají si a jdou domů. Nevěřím, že se rušením heren něco ve Varnsdorfu změní nebo dokonce zlepší,“ myslí si zaměstnankyně místní herny Jana Pastelová.

Hazard a drogy ve městech Šluknovska sužovanými v posledních měsících sociálním napětím a demonstracemi proti nepřizpůsobivým obyvatelům považují za největší problém představitelé místních samospráv i samotní policisté.

„Tohle je skutečně běh na dlouhou trať a musíme se s tím vypořádat i cestou nejrůznějších legislativních a místních opatření. Tedy i omezujícími vyhláškami,“ tvrdil při nedávném jednání se starosty Šluknovského výběžku ministr vnitra Jan Kubice.