Očkovací vakciny proti prasečí chřipce do města Děčína dorazí během pondělí a úterý. Řekl to Jiří Sova, ředitel pro kvalitu a logistiku ostravské firmy Pharmos, která má distribuci látek na starosti. „Naše strategie spočívá v tom, že se snažíme zásobovat nejprve velká města. Pak přijdou na řadu menší města a naposled obce,“ řekl Jiří Sova. Doplnil, že distribuce očkovacích látek do obcí Šluknovského výběžku bude následovat později. Není však vyloučeno, že některé obce, které jsou při cestě, budou mít vakciny i dříve. „Důležité také je, abychom se vždy dohodli s lékaři na osobním převzetí látek,“ dodal ředitel Jiří Sova. Podle slov krajského hygienika Josefa Trmala dostane každý praktický lékař deset dávek vakcín. „Z tohoto počtu jednu použije pro sebe a druhou pro sestru. Lékaři patří do první linie očkovaných lidí. Ostatních osm kusů rozdělí mezi pacienty podle seznamu závažnosti onemocnění, které rozesílaly pojišťovny,“ vysvětlil očkovací postup Josef Trmal.

Očkování není povinné

V okrese Děčín budou dvě očkovací centra. Jedna v děčínské nemocnici a druhá v Lužické nemocnici Rumburk. Mluvčí Krajské zdravotní, a. s., pod kterou patří i děčínská nemocnice, Jiří Vondra uvedl, že očkovat se začne hned ve chvíli, kdy očkovací látky dorazí. „V nemocnici by měli být očkováni především příslušníci záchranného systému, praktičtí lékaři pro děti i dospělé a jejich sestry, pracovníci lékařské pohotovosti a infekčních i plicních oddělení,“ uvedl Vondra. Doplnil, že očkovat se bude i personál nemocnic a k dispozici bude mít ochranné pomůcky jako roušky, rukavice a podobné. “Očkování není povinné a záleží na každém zdravotníkovi, zda nabídku využije,” dodal Vondra.

Do vypuknutí chřipkové epidemie na Děčínsku schází už jen nepatrný krůček. ČTĚTE ZDE>>> „Opět jsme se přiblížili k hranici vypuknutí chřipkové epidemie,“ uvedla děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková. Doplnila, že v tomto týdnu nebyl ani jeden test na prasečí chřipku pozitivní. Údaj ale může být zavádějící, protože krevní testy se dělají jen pacientům, u kterých by mohli po vypuknutí nákazy následovat vážné zdravotní komplikace.

Podle slov epidemioložky se dosud jedná o lehká respirační onemocnění, která mají převáženě lehčí průběh. „Nejvíce v těchto dnech marodí děti a studenti do čtyřiadvaceti let,“ uvedla Lenka Šimůnková. Dospělí podle jejich slov k doktorovi přijdou až teprve ve chvíli, kdy už nemají jinou možnost a potřebují silnější léky. Mezi lidmi se objevují i onemocnění podobná chřipce, ale těch je méně.