Většinou šlo o cyklisty, kterých tu projelo téměř dvacet tisíc, dalších deset tisíc lidí na cyklostezku vyrazilo pěšky. Vyplývá to z údajů ústeckého krajského úřadu, který pohyb na této cyklostezce monitoroval pomocí automatických sčítačů.

Měření tu probíhalo vůbec poprvé v historii.

„Letos jsme se domluvili s Ústeckým krajem na instalaci sčítače, a máme první data za letní sezonu, která nejsou vůbec špatná. Postupným zlepšením návazné infrastruktury a cíleným marketingem je chceme do příštích sezon ještě zvýšit," říká benešovský starosta Filip Ušák.

Automatický sčítač je umístěn v úseku mezi Benešovem nad Ploučnicí a Malou Velení. Dokáže rozlišit a sečíst zvlášť cyklisty a zvlášť pěší turisty. Slouží mu totiž pyroelektrické senzory, které zaznamenávají skokovou změnu teploty před čidlem způsobenou pohybem člověka.

A právě díky sčítání jsou teď k dispozici zajímavá čísla. Ukazuje se, že lidé míří na Cyklostezku Ploučnice nejčastěji o víkendu. Zatímco cyklisté si oblíbili neděle, pěší po ní chodí spíše v sobotu. Naopak nejméně turistů se po ní pohybuje v pátek.

Největší zájem o cyklostezku byl v letních měsících, kdy se v červenci a v srpnu pohybovalo více než šest a půl tisíc lidí měsíčně, nejmenší naopak v září. Vítězným dnem se stal 7. květen, kdy sčítače zaznamenali během tohoto jediného dne 502 návštěvníků, denní průměr na cyklostezce je přitom 191 lidí 
– 64 pěších a 127 cyklistů.

Ukazuje se také, že návštěvníci cyklostezky nejsou žádná ranní ptáčata. „Špička" návštěvnosti je totiž odpoledne mezi 14. a 16. hodinou. Ještě v osm hodin večer se po ní pohybovalo 
v létě více lidí než v osm hodin ráno.

„Cyklostezka Ploučnice v úseku mezi Děčínem a Benešovem je jednou z nejzajímavějších cyklotras v Česku. Četné splavy, vodní elektrárny, hnízdiště ptáků i umělé výběhy, unikátní příroda plná kontrastu lesa a vody je velkou devizou turistického rozvoje Benešova a my máme zájem její potenciál i nadále rozvíjet," komentuje čísla ze sčítání Filip Ušák.

Podle něj má Cyklostezka Ploučnice ještě rezervy 
– v některých místech totiž ještě není dokončená.

„Pevně věřím, že nové vedení kraje se postaví čelem k dobudování cyklostezky, která ještě v pár úsecích není zcela hotová," dodává benešovský starosta.

Jedná se například o úsek v Soutěskách, kde majitel pozemku stavbu nedovolil 
a cyklisté musí část projet po hlavní silnici.

„Je to tady dost nebezpečné, na silnici je tu hustý provoz. Když tu jedu s dětmi, trnu," řekla před časem cyklistka Petra Zámečníková.

Cyklostezka PloučniceCyklostezka Ploučnice je jednou ze čtyř páteřních cyklistických tras v Ústeckém kraji. Spojuje Ústecký kraj s Libereckým krajem.
Začíná v Děčíně na spojnici s Labskou stezkou, prochází údolím řeky Ploučnice přes Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí a Starý Šachov. V Ústeckém kraji je dlouhá asi 18 kilometrů.