Postoupili do naší nejvyšší fotbalové soutěže. Jestli si ale opravdu zahrají proti Spartě, Plzni, Teplicím či Slávii není zatím jisté. Chybí jim totiž stadion splňující prvoligová kritéria. A město Varnsdorf, které jinak sport podporuje, na jeho rekonstrukci nyní nemá peníze.

Stadion je přitom nutné zásadně rekonstruovat, což vyjde minimálně na 80 milionů korun. A ty klub ve své kase nemá.

„Nyní se nedá mluvit o jakékoliv částce, na stadion neexistuje podrobný projekt. Město by se na rekonstrukci stadionu podílelo jen v případě, že by se podařilo získat vhodné dotační tituly formou nějaké spoluúčasti. Ze svého rozpočtu bychom si takovou investici nemohli letos ani příští rok dovolit," řekl Děčínskému deníku v pondělí místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek.

Město Varnsdorf je totiž majitelem fotbalového stadionu. Požádat o dotace by bylo možné na ministerstvu školství, pomoci by mohla 
i fotbalová asociace. Jenže klub tlačí čas. Varnsdorfští zastupitelé navíc o možné podpoře fotbalovému klubu budou zřejmě jednat až na svém zasedání v červnu.

„Zastupitelstvo je sice tento týden ve čtvrtek, ale stoprocentně to projednávat nebudeme. Nejprve si to musí klub prodiskutovat s fotbalovou asociací," dodává Hambálek.

Podle ředitele varnsdorfského klubu by se k tomu ale měli zastupitelé vyjádřit.

„Je to obrovský sportovní úspěch, proto je potřeba z toho vytěžit co nejvíce. Ve středu nás čeká jednání s městem
a našim největším partnerem. Na konečné rozhodnutí máme tak dva až tři týdny. Pro politiky je to otázka morálky 
a cti. Vždyť na tento region sedmdesát let kašlali," tvrdí Vlastimil Gabriel.

Psali jsme: FOTO, VIDEO: Senzace! Tým „odpadlíků" dotáhl svou misi do konce…ZDE…

Pokud by se klubu nepodařilo sehnat peníze na přestavbu stadionu, musel by se svého postupového místa vzdát. Fotbalová asociace by následně oslovila Viktorii Žižkov a Zlín, které jsou na dalších dvou příčkách po Varnsdorfu. V případě, že by ani jeden z těch klubů zájem o první ligu neprojevil, sestoupilo by z nejvyšší fotbalové soutěže pouze jedno mužstvo.

Podle názoru starosty Varnsdorfu Stanislava Horáčka by fotbalová asociace měla změnit pravidla, aby se do nejvyšší soutěže mohly dostat a především v ní potom zůstat i týmy, které nemají vlastní stadion. „Takováto striktní pravidla, která svaz dal, jsou sice hezká, ale de facto říkají: ‚My chceme jen ty, kteří mají stadion hotový'," dodal Horáček.

Pokud by ale klub peníze sehnal, mohl by jeden soutěžní ročník odehrát na jiném stadionu, což by v případě Varnsdorfu bylo v 60 kilometrů vzdáleném Jablonci.

FK Varnsdorf pobyl v druhé nejvyšší soutěži pouhých pět let. Ještě v roce 2010 hrál Českou fotbalovou ligu; o soutěž výš postoupil až ze šestého místa. V neděli večer pak hráči historický postup vybojovali před svými fanoušky.

Co je potřeba změnit 
na fotbalovém stadionu? Varnsdorfský fotbalový stadion
v současné době bez problémů splňuje podmínky pro druhou nejvyšší fotbalovou soutěž. O ligu výše jsou ale předpisy pro stadiony 
o poznání přísnější.
Například musí mít vyhřívaný trávník, který umožňuje hrát utkání i v horších klimatických podmínkách. A o ty není ve Varnsdorfu nouze. Další z podmínek je instalace osvětlení splňující podmínky například pro pořizování televizních přenosů. Výrazně je také potřeba zapracovat na bezpečnosti stadionu. Měl by mít například neprodyšně oddělený sektor pro domácí a hostující fanoušky. Zapracovat je také nutné na kapacitě stadionu a tribunách pro fanoušky obou táborů.
Pokud by Varnsdorf chtěl pomýšlet na příští sezónu strávenou 
v první lize, musel by se nyní zavázat, že potřebné změny zrealizuje nejpozději do jednoho roku. Následující sezónu by pak odehrál na jiném, odpovídajícím stadionu. 
S největší pravděpodobností v Jablonci.