Po delší době se ve středu 29. září na děčínské Masarykovo náměstí zase vrátí trhovci. Návrat jim umožní změna tržního řádu, kterou počátkem září schválili děčínští radní. A to s cílem oživit zmodernizované centrum města pořádáním farmářských trhů.

„Nechceme se vracet k dřívějšímu stavu, kdy se na náměstí objevovaly nejrůznější konstrukce s igelitovými a dalšími nevzhlednými přehozy. Zásadně by se měla také změnit skladba nabízeného sortimentu zboží,“ vysvětlil už dříve primátor Vladislav Raška.

Obohacení nabídky

Farmářské trhy mají zájemcům umožnit nakupovat právě to, co ostatní prodejny v Děčíně běžně nenabízejí. Cílem pořádání takovýchto trhů je obohacení nabídky o sezónní zeleninu, ovoce a další produkty rostlinného i živočišného původu. Ty by mohli na tržišti prodávat například regionální pěstitelé, výrobci a zpracovatelé.

„Zajímali jsme se o to, jaké zkušenosti s pořádáním podobných trhů mají v jiných městech. Protože šlo vesměs o pozitivní odezvu, tak jsme souhlasili s tím, aby se dalším místem takovéto nabídky stal také Děčín,“ poznamenal náměstek primátora Ivan Vepřek.

Na pořádání farmářských trhů se radnice dohodla se společností Slatr, která podobné akce organizuje i v dalších místech. Je to šance k tomu, aby se se svojí nabídkou prezentovali mnozí zemědělci z regionu.

Tři kozí farmy

„Určitě je chceme upřednostnit. Bude samozřejmě záležet především na jejich zájmu. Například teď své výrobky na premiérových děčínských trzích budou nabízet tři kozí farmy. Chybět by neměla celkem bohatá nabídka zeleniny a ovoce, ale také přijedou prodejci medu, vajec i voňavého pečiva,“ uvedla Ivana Kloučková, která má na starosti organizování trhů v Děčíně.

Vedle prodeje potravinářských výrobků mohou trhy využít k nabídce svého zboží také lidé, kteří se třeba věnují pletení košíků, paličkování a dalším rukodělným pracím.

Každou středu

Podle domluvy s organizátory se farmářské trhy mají konat na děčínském Masarykově náměstí každou středu. A to ve stejném čase jako první trhy – tedy vždy od osmé hodiny ranní do třetí hodiny odpolední.