Stres je vše, co nás nutí přizpůsobit se novým okolnostem a způsobuje nadměrnou zátěž organismu. „Je odpovědí našeho těla na zvýšené fyzické, emocionální či intelektové požadavky. Objevuje se tehdy, když člověk přestává být schopen vyrovnat se se zátěží každodenního života," říká Dubanovská. Může vznikat z negativních (např. pracovní či školní vytížení, rodinné nebo finanční problémy) i pozitivních (např. nástup do nového zaměstnání) příčin. Při stresu se vyplavuje stresový hormon adrenalin. Jeho úkolem je uvést tělo do stavu pohotovosti a připravit je na řešení situace. Jakmile pomine, adrenalin se z těla odplaví. Přiměřené množství zátěže pozitivně stimuluje, naopak nadměrné může poškodit orgány a vyvolat onemocnění či dokonce smrt. Pokud se stresové situace neustále opakují a přetrvávají, dochází z krátkodobějšího hlediska ke „ztuhnutí svalů". Mohou vést k některým civilizačním chorobám například k infarktu. Stres má také negativní účinky na imunitní systém a vede ke snížení odolnosti organismu vůči infekcím. Důsledkem je třeba zvýšené riziko astmatu, nadměrná únava, celková po-drážděnost či nevolnost, zvra-cení, bolesti hlavy, poruchy spánku, ztráta chuti na jídlo a další.

Stres jednoznačně můžeme ovlivnit stravou. Některé potraviny pomáhají se se stresem vyrovnat, jiné ho podporují. Doporučuje se omezit nebo úplně vyloučit povzbuzující nápoje (káva, kola, alkohol) a bílý cukr. Svému tělu prospějete, když zvýšíte příjem ořechů, cizrny, pšeničných klíčků a vitaminů B a C.

Důležitý je i dostatečný příjem minerálních látek. Pokud například trpíte nedostatkem hořčíku, může to vyvolat pocity nervozity a úzkosti. Bohaté na hořčík jsou ořechy kešu, které obsahují také vitaminy B1 a B2. Stres lze zvládat i fyzickým cvičením, relaxačními technikami nebo přírodními doplňky, které zmírňují některé průvodní obtíže. „Doporučuji navštívit odborníky v NATURHOUSE. Všem, kteří jsou vystaveni zvýšené stresové zátěži, je určen „Antistresový plán" od NATURHOUSE. Jeho součástí jsou exkluzivní doplňky stravy, které pomáhají snižovat dopady stresu," říká Dubanovská.

Dietologické centrum NATURHOUSE naleznete v Děčíně v OC Korál nebo v České Lípě, Jindřicha z Lipé 87. Telefon: 413 034 205 (Děčín) nebo 483 034 250 (Česká Lípa).