Již dnes v úterý vyrazí odpůrci slučování děčínských středních škol na protestní průvod. Začnou na Komenského náměstí, kde sídlí gymnázium a obchodní akademie. Právě tyto školy chce hejtmanství sloučit. Cílem odpůrců bude Mírové náměstí před budovou magistrátu.

Do pondělního odpoledne se jen na sociální síti Facebook přihlásily více než dvě stovky účastníků. Je možné předpokládat, že pokud bude protestujícím přát počasí, tak dorazí mnohem více lidí. Pořadatele pochodu od jeho uskutečnění neodradila ani víkendová mise krajského radního pro školství Petra Jakubce, který se je snažil o ekonomické nutnosti sloučení škol přesvědčit.

Z místních politiků se rozhodli podpořit protest například Vladislav Raška nebo Valdemar Grešík.

„Jsem proti slučování děčínských škol, takže se určitě zúčastním,“ říká děčínský radní Grešík.

Stejný názor zastává i opoziční zastupitel Vladislav Raška.

„Mám to v kalendáři, takže doufám, že se tam dostanu a studenty v jejich boji tak podpořím,“ uvedl bývalý primátor.

Naopak se svou účastí nepočítá děčínský zastupitel a poslanec Jaroslav Foldyna. Nedovolí mu to totiž povinnosti ve Sněmovně, která v úterý zasedá. V pondělí se ale sešel s organizátory pochodu.

„Řekl jsem jim, že si velmi vážím toho, že mají vlastní názor. A že i když to sloučení proběhne, tak že to není jejich prohra. Gymnázium v Děčíně vždy bude a je jedno, ať samostatné, či sloučené s obchodní akademií,“ uvedl po setkání Foldyna.

Na možné komplikace způsobené průvodem je připravena městská policie.

„O trase průvodu víme. Organizátoři se s námi byli domluvit a my jim samozřejmě vyjdeme vstříc. Tam, kde bude průvod přecházet silnice, budou stát naše hlídky,“ popsal opatření mluvčí městské policie Tomáš Pavlík a dodal, že díky tomu, že průvod půjde pouze po chodnících a nebude tak zasahovat do dopravy, nebylo nutné povolávat posily.
Pochod vyrazí v 15 hodin a jeho plánovaný konec je v 17 hodin.