Protest začal v 10 hodin dopoledne, kdy na hraniční přechod dorazily desítky příznivců Freie Sachsen vyzbrojené nejen saskými vlajkami, ale také transparenty. Na těch stálo například „Kontrolujte hranice, ne vlastní lidi“. Nechyběly ani plakáty s podobiznami německé ministryně vnitra Nancy Faeser nebo saského kancléře Michaela Kretschmera ve vězeňských oblecích a s nápisy „Vinen“.

Demonstranti vždy na deset minut z hodiny zablokovali jeden z jízdních pruhů. Podle policistů, kteří na protest celý den dohlíželi, se akce obešla bez problémů.

Od března spojí Prahu a Brusel přímý noční vlak. Ilustrační snímek
Usnout v Děčíně a probudit se v Bruselu. Od března města spojí přímý noční vlak

Freie Sachsen se profiluje jako protiimigrační hnutí. Během covidové pandemie zorganizovalo kvůli nesouhlasu s protipandemickými opatřeními pochod s loučemi k domu saské ministryně sociálních věcí Petry Köpping. Tehdejší kancléřka Angela Merkel tuto akci označila jako útok proti demokracii.

O jednoho z představitelů této organizace se zajímá německá kontrarozvědka Úřad pro ochranu ústavy, která jej klasifikuje jako pravicového extrémistu, stejně jako celé hnutí.

Ilustrační foto.
V řidičákové kauze ve Varnsdorfu padly první tresty, soud dal podmínky a pokuty

Extrémní pravice má v Sasku dlouhodobě poměrně velkou podporu. Bodovala zde například strana NPD, která podle německého ústavního soudu sledovala protiústavní cíle.

V Sasku vzniklo protiislámské a protiimigrační hnutí Pegida, velké podpoře se zde těší také strana AfD, kterou také kvůli propojení s pravicovým extrémismem sleduje Úřad pro ochranu ústavy a její mládežnickou organizaci označil za extrémistickou.