V těchto dnech pracovníci dřevařských firem prořezávají stromy a zeleň u silnic prvních tříd na Děčínsku. Stromy prořezávají od slabších a suchých větví, ale odstraňují i větve, které zasahují do vozovky. Mnohdy kácí celé stromy, kterým hrozí vyvrácení. Vzniká tak mnoho dřeva, které pracovníci kupí na hromady u silničních krajnic. To láká kolemjedoucí řidiče zastavit a naložit si nějaké to polínko do auta, vleku či náklaďáku.

„Pro nás se je to zbytkový materiál, který zpracováváme dvěma způsoby. Slabší větve podrtíme a ty silné kusy prodáme za symbolickou cenu dodavatelům, kteří prořezy zajišťují. To, co u silnic zbude, odvezeme na skládku,“ řekl provozní náměstek správy silnic a dálnic ústeckého kraje Tomáš Hofmann. Dodal, že o případech krádeží tohoto zbytkového dřeva ví, ale na policii se firma neobrací.

„Že si někdo odveze několik větví, to ani tak nevadí. Horší je to, že ve většině případů zanechají tito lidé na silnici nepořádek a za ten jsme zodpovědní my. Nejvíce nepříjemností nám způsobují krádeže značek a patníků,“ postěžoval si Hofmann.

„Když policie někoho přistihne, jak nakládá pořezané větve do svého auta, může ho prolustrovat a zahájit s ním řízení. Pokud se ale k řízení nepřipojí majitel tohoto dřeva, což je v tomto případě ředitelství silnic a dálnic, policie řízení zastaví a případ odloží. Kde není totiž žalobce, nemůže být ani soudce,“ sdělil tiskový mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

„Já prořezané dřevo nekradu, nemám na to čas. I když by se do krbovek hodilo, což o to. Ale musím říci, že jsem rád za tuto údržbu kolem silnic. Jezdím s kamionem a jednou jsem natrhl plachtu od návěsu právě o větev, která visela nad silnicí. Měl jsem pak zbytečné nepříjemnosti a dlouho jsem vysvětloval majiteli, že za to nemohu,“ řekl kamioňák Jan Loskot z České Kamenice.