Zatím ani jednoho řidiče s propadlým řidičákem letos nechytila policie na Děčínsku. Vyměnit si starý průkaz za nový přitom do konce prosince nestihly v okrese více než dvě tisícovky řidičů.

„Do současné chvíle jsme nezaznamenali jediný případ jízdy s propadlým řidičským průkazem. Během dopravních kontrol jsme sice jeden problém s řidičským průkazem zaznamenali, nemělo to ale souvislost s povinnou výměnou průkazů," říká děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že policie by případně byla po určitou dobu tolerantní. Toto přechodné období ale skončilo 20. ledna.

Doposud si na Děčínsku nevyměnila svůj řidičák necelá pětina řidičů, kterých se týkala. Na Děčínsku chybělo na konci loňského roku vyměnit 1 424 průkazů, tedy lehce přes dvacet procent. Na Rumbursku 480 (19,05 procenta) a na Varnsdorfsku 304 průkazy (16,96 procenta). V rámci kraje čekalo na výměnu na konci loňského roku 14 639 řidičáků, tedy necelých 19 procent 
z těch, které bylo kvůli legislativní změně nutné vyměnit.V celé České republice pak zbývalo vyměnit přes 200 tisíc řidičských průkazů, což jsou podle údajů ministerstva dopravy přibližně tři procenta.

Podle některých odborníků je pravděpodobné, že velká část řidičských průkazů se ani výměny nedočká. Nejčastěji tehdy, pokud jejich držitelé již autem nejezdí. Ať již kvůli vyššímu věku nebo špatnému zdravotnímu stavu.

Řidičské průkazy vydané před rokem 2004 si řidiči museli vyměnit kvůli příkazu Evropské unie.

„Lidé se často po Evropské unii pohybují auty. Každá země měla odlišné řidičské průkazy a policisté pak složitě zjišťovali, zda kontrolovaní řidiči mají opravdu platný řidičák a zda splňuje všechny náležitosti. Proto Evropská unie nařídila, že řidičská oprávnění ve všech zemích patřících do unie, budou stejná," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Pokud si je lidé došli vyměnit ještě v průběhu loňského roku, měli výměnu zadarmo. Letos již musí zaplatit padesátikorunový poplatek.