Při posledním velkém pátrání nedávno hledali malého kluka. V tu chvíli poznáte, kdo z pátračů má dítě. Musíte počítat s tím, že i toho cvrčka můžete najít mrtvého. A to je úplně to nejhorší, co může být. Doufám, že to nikdy nezažiji,“ říká velitel děčínského dobrovolného pátracího týmu Jiří Omaník.

Nedávno jste získal ocenění dobrovolník roku. Co pro vás tato cena znamená?

Já to neberu jako ocenění mne samotného, ale celého týmu SAR – DPT. Tu cenu jsem nechtěl přebírat sám. Ale nebyla jiná možnost než nominovat jednoho člověka.

Dobrovolný pátrací tým funguje už několik let. Co bylo na začátku?
Impulsem bylo pátrání po pohřešované malé holčičce v Děčíně, která nedorazila ze školy domů. Všechno naštěstí dobře dopadlo a po krátké době ji v pořádku našli. Do pátrání se tehdy zapojila obrovská spousta lidí. V té době ale nic jako dobrovolné pátrací týmy, které by mohly koordinovaně pomáhat, u nás neexistovalo. Za ty dva roky jsme ušli ohromný kus cesty. Od nápadu, přes spoustu papírování, obíhání úřadů. Bohudík měl krajský policejní ředitel pan Kníže odvahu a šel s námi do toho. Hlavně díky němu vůbec dobrovolný pátrací tým vznikl a je součástí integrovaného záchranného systému. Letos máme za sebou dva ostré výjezdy.

Jaroslav Sykáček
Jaroslav Sykáček: Do politiky bych i po těch zkušenostech šel znovu

Co a kdo je za dobrovolným pátracím týmem?
Asi si to člověk může srovnat s kluky od dobrovolných hasičů, kteří toho dělají hrozně moc. S tím, že u nás je specifický výcvik a specifická operační činnost. Lidé se v rámci DPT připravují na mimořádné události. V první řadě se učí první pomoc a komunikaci v rámci integrovaného záchranného systému. Učí se také pátrací sestavy, práci v terénu, topografické základy a měření, aby byli schopni odhadnout a rozložit síly. Je potřeba si také uvědomit, že nejsme záchranáři. Naším úkolem je toho člověka nalézt, nikoliv transportovat. Na to nemáme prostředky a hlavně by si to člověk se zdravým rozumem neměl dovolit.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Děčínsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde mimořádně v úterý.