Letos frčí především zboží s výjevy z animovaného filmu Ledové království – leckde už je dokonce vyprodané.

„Samozřejmě se to na ceně odráží. Aktovka s kočičkou stojí například 1 100 korun, stejná s obrázkem s princeznami z Ledového království pak už třeba 1 600," uvádí Lenka Tvrdíková, prodavačka v papírnictví.

Poptávku rodičů pak kromě jejich vlastních dětí, především holčiček, prý často utvářejí také učitelé.

„Rodiče od nich dostávají přesné seznamy s věcmi, co nakoupit. Často i se značkami. A co řekne paní učitelka, to je svaté," říká Tvrdíková.

Přesto by lidé například 
u aktovek nebo psacích per měli vsadit spíše na kvalitu než aktuální módní vlnu.

„U tašek mají rodiče naučeno, že musejí vážit do 1 kilogramu. Důležitější ale je, aby měl batoh dobře tvarovaná a polstrovaná záda i pohodlné nastavitelné popruhy," radí Tvrdíková.

Z psacích potřeb je prý velmi moderní například gumovací pero.

„Co na tom, že jeho tvar pro děti není příliš vhodný," dodává s pokrčením ramen prodavačka.

Podle Lenky Tvrdíkové rodiče školní potřeby nakupují nejčastěji všechny naráz, a to už od minulého týdne. Velmi oblíbené jsou sety, které vedle aktovky zahrnují například penál, pouzdro, sáček na pantofle a peněženku. Největší nával v papírnictví ovšem čekají až po víkendu.
„Pokud děti mají základní vybavení z předešlého roku, doplnění pomůcek včetně sešitů rodiče vyjde tak na 500 korun," odhaduje Tvrdíková.

Kromě školních potřeb roste před začátkem školního roku také poptávka po psacích stolech a anatomicky tvarovaných židlích do dětských pokojů. Obchodníci proto spustili v posledních týdnech řadu slevových akcí. Největší slevy přijdou ale až se začátkem školního roku. Například v Děčíně v papírnictví na Prokopce už ale koupíte školní batohy s padesátiprocentní slevou.

Za nákup školních pomůcek Češi každoročně utratí zhruba čtyři miliardy korun.