Prodej realit v Děčíně stagnuje
Děčín - Lidé vyčkávají. Přehodnocují své výdaje a čekají, jestli ceny klesnou
Finanční krize začíná doléhat na Děčínsku i na trh s realitami. Lidé mají obavy o svou budoucnost, protože firmy začaly s propouštěním. Ceny nemovitostí se po růstu v minulých letech zastavily. Pracovníci děčínských realitních kanceláří mají na tuto situaci různé názory.
„Zájemci vyčkávají. Lidé šetří a s koupí nemovitostí váhají. Očekávají, že ceny klesnou. Leden a únor jsou každoročně nejslabší měsíce v prodeji realit. I letos prodej stagnuje,“ řekla Markéta Dlouhá z realitní kanceláře Avanza. Podotkla, že zatím důsledky finanční krize nepociťuje, protože je možné, že poptávka se opět zvedne.
Důvody, proč lidé přestali nakupovat domy a zejména byty, vidí také v tom, že banky zpřísnily podmínky pro vydávání hypotečních úvěrů.
„Dřív dávaly banky i hypotéky se stoprocentním krytím nákupu nemovitosti. Dnes si více kontrolují klienty a většinou jim nabízejí pouze osmdesátiprocentní hypotéku. O tu ovšem lidé nemají příliš zájem. Buďto na to nemají peníze, nebo si je chtějí nechat na vybavení domácnosti,“ dodala Dlouhá.
Největší zájem zatím byl podle Markéty Dlouhé o menší, takzvaně startovací byty. Ty vyhledávají hlavně mladé páry a rodiny s nižšími příjmy. Ty mají zájem i o byty v panelových domech na perifériích Děčína, které jsou levnější, než byty v centru..
„Pak je ještě poptávka po rodinných domech do dvou a půl miliónu. Roli při výběru nemovitosti hraje i lokalita, velikost a vybavení. Nejlépe se prodávají byty v centru Děčína,“ řekla Dlouhá.
Jan Vojtíšková z Reality Office si nemyslí, že by lidé přestali nemovitosti nakupovat.
„Poptávka v Děčíně převyšuje nabídku. Žádné nové bytové domy se tu totiž nestaví. Dokud to tak bude, lidé budou nakupovat. Já nepociťuji pokles zájmu,“ řekla Vojtíšková.
Potvrdila, že velký zájem je o byty v centru Děčína, hlavně cihlové. Ceny bytů v panelových domech podle ní klesají. Jestli klesnou ceny i ostatních nemovitostí nedokázala posoudit.
„Samozřejmě, že předražené byty, které byli lidi ochotní kupovat ještě loni, zlevní. Ale spíš očekávám, že ceny nemovitostí zůstanou stejné a neporostou,“ řekla Vojtíšková. Problémem se kterým se lidé letos budou potýkat při nákupu nemovitosti, jsou podle ní hypotéky. I ona soudí, že banky zpřísnily podmínky.
„Banky se bojí dát hypotéku, protože se na Děčínsku začíná propouštět,“ připustila Vojtíšková.
Naopak Martin Tonder z realitní kanceláře Vesta v Děčíně jednoznačně potvrdil, že lidé ztratili o nákup nemovitostí zájem.
„Už v prosinci se dalo vysledovat, že lidé začínají vyčkávat s nákupem. Přestal být zájem o družstevní byty, protože se na ně od banky obtížně získává úvěr. Teď máme v nabídce i velmi kvalitní nemovitosti, přesto o ně není zájem,“ řekl Tonder.
Současnou situaci nehodnotí přímo jako krizi prodeje, ale spíše jako vyčkávací období. Lidé podle něj začali více přemýšlet, jestli se jim nákup nemovitosti vyplatí. V regionu se také propouští a lidé se snaží spíše šetřit. Pokles zájmu o byty a domy je podle něj ale logický.
„Trh S realitami zaznamenal v minulých letech abnormální růst. Kupovalo se prakticky všechno. I nemovitosti, jejichž cena byla nadsazená. To nemohlo trvat věčně. Současný stav na trhu nemovitostí považuji za návrat k normálu,“ řekl Tonder. Podle něj si kvalitní nemovitosti svou cenu udrží, ostatní zlevní.
„Že by ale banky zpřísnily podmínky pro vydávání hypoték odmítám. Spíš zaznamenaly pokles zájmu o úvěry,“ uzavřel Tonder.
„Žádné výrazné zpřísnění a omezení při vydávání hypoték jsme nezavedli, ani oněm neuvažujeme. Ke každému klientovi přistupujeme individuálně. V budoucnu nejspíš dokonce dojde k poklesu úvěrových sazeb, které hypotéky zlevní,“ řekl ředitel Komerční Banky v Děčíně Michal Hampl. Dodal, že se banky spíš opravdu potýkají s tím, že lidé vzhledem k nejisté ekonomické situaci přehodnocují své priority a s nákupem bytu nebo domu vyčkávají.