Do té se možnost nahlásit nejrůznější problémy a závady dostala před dvěma lety v létě.

„Prostřednictvím aplikace bylo nahlášeno asi 200 závad. Celkem 135 z nich je již vyřešeno a na zbývajících se pracuje," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Upozornit na problémy prostřednictvím aplikace je tak výrazně efektivnější než například stížnosti na sociálních sítích.

Využití aplikace pro nahlášení závad je přitom poměrně jednoduché. Stačí problém vyfotit, v mapě přidat přesnou lokaci a odeslat. Na magistrátu se pak ohlášená závada dostane na stůl odboru, který za danou věc odpovídá.

„Občané nejčastěji upozorňují například na nepořádek, černé skládky, nefunkční veřejné osvětlení nebo neposekanou trávu," přibližuje Lakomá nejčastější problémy, se kterými se lidé na radnici nejčastěji obracejí.

Právě neposekaná tráva byla častým problémem, se kterým se na jaře a na začátku léta obraceli lidé na magistrát nejčastěji. A to nejen prostřednictvím mobilní aplikace. Prakticky v celém městě totiž tráva vyrostla do výšky několika desítek centimetrů.

Mobilní aplikace děčínského magistrátu slaví od počátku úspěch nejen u lidí, ale také u odborníků zabývajících se softwarem pro mobilní telefony nebo tablety.

První aplikaci vypustila děčínská radnice do světa před pěti lety. Její novou verzi magistrátní informatici spustili v roce 2014.

Aplikace pro mobilní telefony a smartphony pracující se systémem Android přináší jednu z nejpropracovanějších městských aplikací v České republice.

„Řada funkcí je napojena na vnitřní agendu magistrátu, tím je zaručena jednoduchá aktualizace údajů 
v aplikaci a návaznost na funkční systém úřadu," vysvětlil Tomáš Kejzlar, vedoucí oddělení informačních technologií.

Aplikaci mohou využít jak občané města, tak turisté. Obyvatelé města prostřednictvím svého telefonu jednoduše zjistí informace, které potřebují. Aplikace nabízí přehled životních situací, úřední desku, úřední hodiny magistrátu, odběr novinek.

Aplikace ušetří čas se sháněním drobných lidem, kteří potřebují zaplatit parkovné, jež je možné uhradit 
i prostřednictvím městské aplikace, kterou lze stáhnout v Google Play nebo v App Store.