„Město na tom již začalo pracovat. Opatření by mělo donutit majitele, aby dali dům do pořádku nebo ho zakonzervovali bez jakýchkoli nájemníků," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá s tím, že město doufá, že novela bude dostatečnou výstrahou pro majitele domů, kterých se to týká.

„Pokud je situace neúnosná, můžeme jednat s majitelem s tím, že tuto možnost máme, a pokud si svůj dům nedá urychleně do pořádku a nezjedná si pořádek jak mezi nájemníky, tak i ve stavu domu, může k opatření město přistoupit," dodává Lakomá.

Mezi problematické domy by mohl patřit například nechvalně proslulý panelák v Zelené ulici na Starém Městě. Redakce proto oslovila majitele domu Petra Trabalku, který se tak o novele zákona dozvěděl.

„Nám žádné dávky na nájemních domech nechodí na účet a jestli to někdo tvrdí, tak lže. Jestli z toho chodí něco na účet, tak je to jedno procento. To není ubytovna," řekl Petr Trabalka a dodal: „Nepřizpůsobiví peníze dostávají do ruky. Nájem se vybírá, někdo zaplatí, nezaplatí, občas někdo vypadne, ale to, že to chodí na účty a že to je bez práce, je demagogie vládnoucí garnitury tohoto města nebo tohoto státu."

Zároveň tvrdí, že si nepřizpůsobivé nevychovali lidé, ale stát a města.

Podle mluvčí města ale problémy vyplývají právě z přístupu majitele v té či oné lokalitě. Například na lokalitu na Starém Městě hlídky městské policie intenzivně dohlížejí. Strážníci odsud mají hlášeno více problémů než z jiných částí této čtvrti.

„Jde o rušení nočního klidu, narušování občanského soužití hlukem během dne a hlavně odkládání odpadků různě mimo popelnice. Je tam problémů skutečně hodně," popsal problémy mluvčí strážníků Tomáš Pavlík s tím, že ale není v silách strážníků problémovou část města hlídat neustále.

O tom, že strážníci místa pravidelně kontrolují, se přesvědčila i redakce Děčínského deníku, když se před několika dny večer vydala do problémových lokalit – do Zelené ulice, do děčínských Boletic a do Krátké ulice. Tou dobou tam byl relativně klid, strážníci ale všechna místa zrovna kontrolovali.

Problematické lokality v Děčíně nedávno navštívila také primátorka města Marie Blažková.

„Projela jsem večer se strážníky městské policie problematická místa města. Zajeli jsme také do Zelené ulice, kde, přestože byl všední den, ráno se vstává do školy a do práce, bylo v půl desáté večer venku před vchodem do domu asi 50 lidí včetně dětí všech věkových kategorií," popsala tehdy na svém facebooku primátorka s tím, že na nechvalně proslulý dům na Starém Městě i jeho majitele se město zaměřuje již delší dobu. Město sem zavedlo i ministerské úředníky, aby viděli, kam putují dávky na bydlení a v čem jsou zákony děravé.

„Navrhli jsme i jaké zákony změnit," dodala primátorka.

Krátká a Zelená ulice patří mezi děčínské problémové lokality dlouhodobě. Problémy s hlukem i nepořádkem jsou také ve čtvrti Boletice. Tam před více než týdnem při hádce létaly vzduchem kameny. Hrozilo, že se zde strhne hromadná rvačka několika desítek lidí. Té se ale podařilo zabránit. Na místo tam kromě strážníků a policie dorazila i speciální pořádková jednotka.