Oproti jiným městům netrápí Českou Kamenici větší vyloučené lokality nebo velké ubytovny. V tomto pětitisícovém městě se problémy koncentrují do přibližně dvanácti bytových domů rozprostřených po městě. Jejich obyvatelé ruší noční klid nebo dělají v okolí domů nepořádek. Výjimkou ani není to, že hodí odpadky do řeky Kamenice. „Když ty domy vykoupíme, budeme mít lepší sociální kontrolu nad nájemníky a nad tím, co se děje v okolí těch domů,“ je přesvědčen českokamenický starosta Jan Papajanovský.

Pokud by Kamenice koupila všechny, odhaduje, že by za ně mohla včetně dotací zaplatit až padesát milionů korun. Radnice chce také domy začít postupně opravovat z nájemného, které v nich vybere. Přibližně dva až tři domy jsou ale v tak špatném stavu, že bude potřeba je strhnout.

Jako první chce město koupit domy na pivovarském náměstíčku a v Úzké ulici. Především ten v Úzké ulici je problematický. V jeho okolí se povalují odpadky, kterými je naplněný i přístavek, ve kterém je několik kubíků nejrůznějšího odpadu od běžného směsného až po kočárky nebo rozmontovaná elektroautíčka pro děti. Okolní popelnice byly přitom při návštěvě reportéra Deníku poloprázdné. Za domem se pak povalují lednice, matrace, je zde vidět, že tu někdo opaluje dráty.

Jedním z důvodů, proč chce Česká Kamenice získat do svého majetku více než desítku bytů, je rozšíření svého bytového fondu. Tím hlavním je ale získání vliv na složení a chování jeho obyvatel, chce tak předcházet sociálně-patologickým jevům od záškoláctví přes nejrůznější přestupky až po drobnou kriminalitu. Na řešení sociálních problémů chce nadále spolupracovat s českokamenickou Charitou, která ve městě již provozuje nízkoprahové centrum pro děti a mládež, do kterého dochází přibližně 150 dětí. Jeho práci nedávno pochválil ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. „Jejich centrum je tak trochu stranou, ale je to hrozně zajímavé zařízení. Vidíte unikátní prostor, ve kterém děti mají mezi sebou velmi zajímavý vztah, pozitivně se ovlivňují. Jejich doprovázející terénní pracovníci jsou na jednu stranu jejich kamarádi, na jednu stranu profesionálové, kteří s nimi umí řešit těžké problémy a naslouchat jim,“ pochválil českokamenické nízkoprahové centrum Šimáček ve vysílání České televize.

Do sociální práce se zapojuje také charitní sdružení a posílený odbor sociálních věcí, kterému se podařilo získat evropské peníze na terénní pracovníky.

Podobnou cestou se vydali již před několika lety ve Varnsdorfu, kde se rozhodli vykupovat byty v problémové lokalitě. Postupně za pomoci dotací získali několik desítek bytů, které dříve patřily obchodníkům s chudobou. „V jednom domě máme pět volných bytů a v druhém taky. Je to bohužel špatná adresa, o kterou lidé žádající o městský byt nemají zájem. A raději se nechají vyřadit z pořadníků, než aby se na toto místo přestěhovali,“ popisuje zkušenosti z největšího města Šluknovského výběžku jeho místostarosta Jiří Sucharda.