Některé restaurace a penziony v Hřensku kvůli nezájmu turistů po záplavách zvažují, že na zbytek sezony zavřou. Kromě čtyř v blízkosti vchodu do soutěsek už mohly provoz obnovit, hosté ale nechodí. Obec, která žije především z turistického ruchu, přišla o největší lákadlo pro turisty. Plavba na lodičkách v soutěskách Kamenice se už v letošní letní sezoně neobnoví.

Na hlavní silnici podél Kamenice jsou v přízemí domů většinou restaurace. Většina z nich, především v části Hřenska blíž u vchodu do soutěsek, měla uvnitř desítky centimetrů vody a bahna. "Měli jsme zavřeno osm dní, museli jsme všechno vysušit," řekl dnes ČTK Petr Rajner, který provozuje s manželkou v Hřensku restauraci a penzion. "Pro nás už sezona skončila. Všichni pobyty odhlásili," dodal Rajner. Ani deset dní od povodně noví zákazníci nechodí.

Pokles zájmu zaznamenaly i hřenské hotely a restaurace, které povodeň přímo nepostihla. Hotel Labe byl po povodni zavřený jen půl dne, přesto v prvních dnech klesl zájem turistů o 60 až 70 procent. Na rozdíl od menších podniků, zájem turistů o ubytování v hotelu se začíná zvyšovat. "Dva dny už nám zase nové objednávky chodí," řekl pracovník hotelu.

Povodeň zprostředkovaně škodí i v místech, kde hotely a restaurace rozvodněné toky ušetřily. "Lidé mají strach do Českého Švýcarska jezdit. Přitom naprostá většina ubytovacích a restauračních zařízení funguje bez problémů," řekla Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko, která se zabývá koordinací aktivit v turistickém ruchu v regionu.

"Odhad nákladů na obnovu turistické infrastruktury v místě, cest, mostků, cyklostezky a dalšího, je 70 milionů korun," řekl radní Ústeckého kraje pro cestovní ruch Radek Vonka. Společně s národním parkem chce iniciovat zpracování projektu Obnova turistické infrastruktury v Českém Švýcarsku po povodních 2010. "Pokud se o nápravu škod nebudou schopni postarat vlastními silami vlastníci, jako jsou stát a obce, budeme muset zapojit do financování evropské fondy, třeba prostřednictvím operačního programu Životní prostředí," dodal radní.

V sobotu 7. srpna Hřensko vyplavila rozlitá řeka Kamenice. V době kulminace hladina dosahovala až čtyř metrů a průtok byl srovnatelný s průtokem Vltavy v Praze. Řeka v obci smetla čtyři lávky pro pěší a silniční most, který přerušil turisty hojně využívané autobusové spojení mezi Hřenskem a Meznou. Vojáci dnes v Hřensku staví provizorní most, který by měl problémy s dlouhými objížďkami pro autobusy vyřešit.
Starosta Josef Černý vyčíslil škody, které povodeň ve Hřensku napáchala, na 150 milionů korun. Velká voda také smetla zařízení v soutěskách nad Hřenskem, kde obec provozovala turistické plavby na pramicích. Odplavala zděná budova toalet, kiosek i dřevěné hráze, které udržovaly hladinu řeky. Hřensko tak přišlo nejen o turistické lákadlo, ale také o hlavní příjem. Oprava přijde na 25 milionů korun.