Najeté desítky kilometrů, hodiny strávené v autě, autobuse a na úřadě. Na to se musí připravit ti, kteří budou po novém roce žádat například o rodičovský příspěvek a bydlí v České Kamenici nebo v Benešově nad Ploučnicí.

Děčínský úřad práce totiž od nového roku právě v těchto městech ruší pobočky Útvaru státní sociální podpory.

„Je to velmi nepříjemné. Kdo mi zaručí, že se do Děčína s kočárkem vůbec dostanu. Do autobusu se totiž vejdou pouze dva,“ rozčilovala se maminka pětiměsíční Elišky Iva Mrhalová z České Kamenice. Dodala, že děčínská pobočka Útvaru pro státní sociální podporu je vyhlášená dlouhými frontami a ty se jistě, po zrušení dvou poboček, ještě zvětší. „Nikoho nezajímá že mám malé dítě. Nedovedu si představit, jak budu trávit byť jedinou hodinu v čekárně úřadu s několikaměsíčním kojencem,“ ukončila Mrhalová.

Ze zrušení poboček nemá radost ani samotný ředitel děčínského úřadu práce Jiří Král: „Nedělám to rád, ale nemám jinou možnost. Chápu, že žadatelé o dávky jsou rozčílení, ale není jiné východisko. Hledal jsem i jiné možnosti, ale marně.“

Úřad práce musí po novém roce uspořit deset procent na platech, a to v rámci celorepublikového úsporného opatření. „Měl jsem na výběr: Buď všem snížit platy nebo zrušit některé pobočky. Volba nebyla jednoduchá, ale vzhledem k tomu, že v Benešově i Kamenici pracuje vždy jen jedna úřednice, rozhodl jsem se pro zrušení těchto poboček. Je to i kvůli bezpečnosti úřednic, podle tabulek by totiž měli na pracovišti být dvě, ale nejsou peníze na jejich zaplacení,“ vysvětlil Král.

Pojem státní sociální podpory označuje dávky, poskytované osobám (rodinným příslušníkům) ve společensky uznaných sociálních situacích, kdy stát skrze jejich vyplácení z části přebírá spoluzodpovědnost za vzniklou sociální situaci. V rámci systému státní sociální podpory je poskytován: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné, dávky pěstounské péče.

Starostové obou dotčených měst se budu snažit ještě s úřadem jednat. „Nejde pouze o obyvatele našeho města, ale dotkne se to hlavně lidí v okolních obcích. Už jednou něco podobného hrozilo, ale nakonec se nám to podařilo odvrátit, doufám, že nějakou dohodu nalezneme i nyní,“ řekla starostka Benešova nad Ploučnicí Dagmar Tesarčíková. Stejně chce postupovat i českokamenický starosta Martin Hruška: „Připravujeme s úřadem práce jednání, chceme nalézt nějakou cestu, která by vyhovovala všem.“

Ředitel úřadu práce připouští, že se nemusí jednat o trvalý stav. „Je možné, že časem se pobočky do obou měst vrátí, nechci ale nic slibovat. Z tohoto důvodu nebudeme prozatím ani slučovat agendu,“ ukončil Král.