Omezení zdravotní péče, uzavření některých oddělení a výpověď pro víc než tři sta lidí. Krajská zdravotní (KZ), která provozuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, včetně děčínské, zveřejnila krizový plán. Pokud lékaři nestáhnou své výpovědi, začne platit 1. března.

„Memorandum je na vodě. Pokud se lékaři s ministerstvem domluví, bude také záležet na tom, jakým způsobem by natekly finance do Krajské zdravotní,“ varoval před předčasným optimismem zástupce a náměstek hejtmanky a člen představenstva KZ Pavel Kouda.

Pokud se dnes Lékařský odborový klub rozhodne na podmínky ministerstva zdravotnictví nepřistoupit a lékaři skutečně odejdou, bude to znamenat například uzavření lůžkových stanic neurologického oddělení v ústecké Masarykově nemocnici. Zastaven by byl také neakutní popis případů na oddělení rentgenů. Mamografická a CT vyšetření by byla prováděna jen v akutních případech a výhradně pro potřeby ústecké nemocnice. Uzavřela by se také jedna lůžková část oddělení psychiatrie.

V nemocnici v Děčíně v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme! nepodal výpověď žádný lékař. V případě krizového scénáře je proto připravena tahat trn z paty celému kraji. „Připravili jsme pro představenstvo Krajské zdravotní návrhy, jak postupovat v případě, že lékaři z ostatních nemocnic opravdu odejdou. Jedním z návrhů byla i výpomoc ostatním nemocnicím lékaři z Děčína,“ řekla nedávno náměstkyně pro lékařskou péči Anna Briestenská. Podle ní jde především o zajištění neodkladné zdravotní péče.

Lidé z Děčína se bojí o zajištění zdravotní péče. „Nejhorší je, že bude velký nápor na naše doktory,“ řekla Veronika Kavalírová. „Zřejmě se prodlouží čekací doby na některé zákroky,“ podotkl Petr Bláha.

V případě, že k odchodu lékařů na konci února skutečně dojde, nedobrovolně s nimi bude muset nemocnice opustit také další personál. V Krajské zdravotní by výpověď dostalo 305 lidí. „Náš plán zatím trvá. Propouštění středního zdravotnického personálu je krizovou variantou. Jasno bude až 28. února,“ řekl ekonomický náměstek KZ Jindřich Zetek.

Vedení nemocnic chce s každým lékařem, který výpověď stáhne, situaci osobně probrat. Na některá uvolněná lékařská místa už KZ začala dojednávat náhradu. Chce ale zaměstnat všechny lékaře, kteří se budou chtít vrátit.

V nemocnicích Krajské zdravotní však už včera začaly padat hlavy. Propuštěn byl primář chirurgie v Mostě Saša Štembera. Poškodil prý dobré jméno KZ v rozhovoru pro noviny o situaci na mostecké chirurgii. Podle lékařky a senátorky za Mostecko Aleny Dernerové (Severočeši.cz) ale mohlo jít o zástupný problém. Štembera totiž vypovídal na policii v případu nákupu předražených přístrojů do Krajské zdravotní. Podle oficiálního vyjádření bylo důvodem výpovědi hrubé porušení pracovní kázně, porušení platných směrnic společnosti a pracovního řádu Krajské zdravotní.

Z pěti nemocnic KZ zatím odchází 109 z celkových 820 lékařů, tedy asi 13 procent. Nejvíce v Ústí – 51 ze 354, v Mostě 38 ze 152 lékařů, V Teplicích 18 ze 126 a v Chomutově jeden ze 123 lékařů. V Děčíně žádný lékař z celkových 76 výpověď nepodal.