V Děčíně začali topit před týdnem. Uvedl to mluvčí společnosti Termo Děčín Rostislav Brandejs. V roce 2015 začala topná sezona ve městě už 8. září.

ČEZ Teplárenská, která zásobuje teplem Ústí nad Labem, Chomutov, Teplice či Bílinu, spouštěla dodávky postupně.

„Odběratelé v Klášterci nad Ohří se dočkali 19. září, obyvatelé Kadaně se poprvé doma zahřáli 20. a obyvatelé Chomutova a Jirkova 21. září, stejně tak i lidé z Teplic, v Ústí nad Labem tomu bylo 22. září," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

V Bílině začala dodávka tepla až toto v pondělí.

„Bílina je specifická tím, že leží v jakémsi dolíku, a tudíž je zde tepleji než třeba v Klášterci či Chomutově pod horami. Ani v minulém týdnu jsme proto pro Bílinu nenaplnili vyhlášku, kterou se řídí pravidelná dodávka tepelné energie," popsal Petr Smrž, manažer provozní jednotky Západ, do níž ČEZ Teplárenská začlenila města Teplice, Bílina a Ledvice.

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě dva dny po sobě klesne pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává v nadcházejících dnech oteplení.

Obyvatelé Ledvic, kteří jsou napojeni na horkovod z nedaleké elektrárny, si sami určují přes dispečink, kdy a na kolik stupňů Celsia si chtějí ve svých domech přitopit.

To samé se týká i těch, kteří jsou napojeni na odběr tepla z plynových kotelen v Dubí, Krupce, Duchcově, Hrobu a Oseku. V těchto místech začala ČEZ Teplárenská dodávat teplo ve druhé polovině minulého týdne.

Společnost Energie Holding, která dodává v Ústeckém kraji teplo pro obyvatele Lounska a Litoměřicka, zahájila topnou sezonu také toto pondělí. Uvedla to mluvčí společnosti Lukáš Jankovský. Také firma United Energy, která zásobuje teplem Most a Litvínov, už topnou sezonu zahájila.

Poslední tři roky teplárny na severu Čech. sčítaly vlivy mírných zim a zateplování. Letos zahájily sezonu zhruba ve stejnou dobu jako před rokem.

Dostatek uhlí nebo plynu firmám zajišťují dlouhodobé smlouvy.