Kromě nezapomenutelných zážitků i odměny za výlet do malebné přírody? I to je možné. O letošní sezoně se mohou milovníci turistiky vydat celkem na šestnáct míst chráněné přírody po republice včetně Národního parku České Švýcarsko s návštěvnickým pasem. Nově vydaná publikace je na cestách provede a za sbírání razítek mohou získat dárky.

S návštěvnickým pasem mohou lidé putovat po všech dvanácti chráněných krajinných oblastech a čtyřech národních parcích v ČR. Pasy a razítka mohou získat v návštěvnických střediscích a Domech přírody chráněných krajinných oblastí. V rámci Ústeckého kraje je získají v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě a informačních střediscích v Jetřichovicích a Dolní Chřibské.

Pomohou poznávat

„Stále více jsme svědky masového turistického využívání chráněných území, jejich skutečný společenský význam přitom často ustupuje a příroda je redukována na zajímavou kulisu jednorázových zážitků. Návštěvnické pasy naopak pomohou svým držitelům poznávat hlubší souvislosti, různorodost, ale i zranitelnost naší přírody,“ uvedl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Demonstrace proti zrušení nemocnice v Rumburku před Krajským úřadem v Ústí nad Labem.
FOTO: Pomozte nám s nemocnicí, vyzvali kraj demonstranti za Šluknovska

Odměnu obdrží ti cestovatelé, kteří navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek nebo domů přírody. Malý dárek dostanou i za každé páté razítko do sbírky, a to přímo na místě, kde jej získají. Větší překvapení pak čeká na ty, kteří procestují všech šestnáct míst. Jaké dárky na zcestovalé nadšence čekají, ale musí zjistit sami. Odměnou pro ně budou také zajímavé informace, které se během svých cest dozvědí.

Ve spolupráci se správami národních parků nechala návštěvnický pas podle osvědčeného amerického vzoru vytvořit Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Chceme lidem ukázat, že péče o přírodu je velmi rozmanitá. Některá území potřebují, aby je člověk ponechal tak, jak jsou, a mohl pozorovat, jak si příroda poradí. Jiná vyžadují péči – třeba bez pravidelného kosení by z luk zmizely orchideje či motýli. To všechno se dozvědí v návštěvnických střediscích národních parků či Domech přírody v chráněných krajinných oblastech. Doufáme, že nově vydaný návštěvnický pas bude tou správnou motivací k jejich návštěvě,“ vysvětlil ředitel Agentury František Pelc.

Pas a razítko mohou letos lidé dostat v návštěvnickém středisku Národního parku České Švýcarsko, návštěvnickém středisku Národního parku Podyjí v Čížově, návštěvnických a informačních střediscích Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, v informačním centru Krkonošského národního parku, informačních střediscích Chráněných krajinných oblastí Beskydy – Dolní Lomná, Bílé Karpaty – Veselí nad Moravou, Blanský les – Holubov, Český Ráj – Bukovina, Křivoklátsko – Křivoklát, Litovelské Pomoraví – Šargoun, Moravský kras – Macocha a v domech přírody Blaníku, Českého lesa, Českého ráje, Litovelského Pomoraví, Moravského krasu, Poodří, Slavkovského lesa a Třeboňska.

Hasiči se ve Verneřicích utkali v soutěži.
Hasiči se mohou přihlásit do soutěže v požárním útoku. Proběhne ve Verneřicích