Téměř bez obav se mohou lidé na Děčínsku vykoupat v přírodních koupalištích, která sledují hygienici. Až na Jetřichovice je všude voda v naprostém pořádku. „Poslední kontrola v Jetřichovicích ukázala viditelné znečištění řasami,“ informují webové stránky Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Naposledy tu vzorky vody hygienici odebírali 27. července.

Kosmetická vada

Přitom přírodní koupaliště v areálu jetřichovického kempu je mezi rekreanty poměrně oblíbené. Voda je tu chladná i v nejparnějším létě, protože bazény napájí potok. Na své si tu přijdou jak plavci, tak i neplavci. „Zelených řas se lidé nemusejí bát, je to pouze kosmetická záležitost,“ upřesnil zástupce ředitele Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Jozef Král. Tyto řasy se tvoří zpravidla proto, že voda v bazénu není v pohybu. A to není, protože deštivé počasí moc lidí na koupaliště nepřilákalo.

Kvalitní voda je v Horním Podluží, v Rumburku, Mikulášovicích i ve Velkém Šenově.

Mimo provoz

Rybník Mašíňák, přírodní koupaliště ve Varnsdorfu je stále mimo provoz. Radnice ho nechala odbahnit, práce měly být hotové do konce července. „Zatím kvůli deštivému počasí ještě pokračují, rybník se začne napouštět až na podzim,“ řekl varnsdorfský starosta Josef Poláček. Vzhledem k malému přítoku napouštění potrvá podle starosty minimálně rok. „Přesto lidé nemusí smutnit, že se nemají kde koupat. Stačí zajet do tři kilometry vzdáleného Seifenesdorfu, je tam perfektní koupaliště,. Vstupné vyjde na tři eura, pokud lidé pojedou ve skupině o dvanácti lidech, zaplatí jen euro a půl,“ poradil Poláček. Koupaliště je má nejen bazény s nejrůznějšími atrakcemi, ale i rybníček s loďkami a samozřejmostí je hospoda.A takovým koupališť je těsně za hranicí prý osm.

Zhoršená kvalita vody

Pokud by lidé chtěli zajet za koupáním do sousedního ústeckého okresu, nechť vynechají koupaliště ve Varvažově. Kontrolní odběr prokázal výskyt sinic, na koupališti navíc není možné se ani osprchovat.

Ani oblíbené Máchovo jezero není v současné době vhodné ke koupání pro všechny. „Je zde zhoršená jakost vody; nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince,“ říká web liberecké hygienické stanice.