Vyplivnuté žvýkačky na cestách, do trávy odhozené papírové kapesníčky či plastové lahve a igelitové sáčky v křoví. Noční můrou jsou vlhčené ubrousky nebo cigaretový špaček, který se rozkládá i 15 let. I to je realita, kterou zažije návštěvník přírody. Zabránit šíření odpadu chce nová kampaň.

„Osvětová iniciativa #nejsemprase vznikla v průběhu pandemie koronaviru jako následek nečekaně dlouhého pobytu lidí v domácím prostředí. Všichni jsme byli svědky toho, že jakmile se uvolnila opatření, spousta lidí vyrazila nadšeně do přírody. Menší nadšení už ale sdíleli třeba její pravidelní návštěvníci,“ řekl jeden z iniciátorů projektu Miloš Židík.

tabulkaZdroj: Nejsemprase.cz

Kampaň vysvětluje návštěvníkům českých a moravských krajů, kteří nemají stoprocentní znalosti o pohybu a pobytu v přírodě, jak se v tomto prostředí chovat. Na sociálních sítích během tří týdnů zasáhla přes 920 tisíc lidí. Záštitu jí daly Český svaz ochránců přírody nebo Klub českých turistů.

„Její myšlenky přesně souzní s tím, čemu se denně věnujeme v chráněných oblastech. Jsme rádi, když lidé vyrazí za přírodními krásami, ale bohužel množství odpadu v přírodě mnohde narůstá. A kampaň #nejsemprase přichází v pravou chvíli, aby poradila, jak si na výletě počínat,“ vyjádřil podporu Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Název #nejsemprase se může někomu zdát drsnější, ale o to vlastně jde – přijdu z výletu a můžu si s čistým svědomím říct: nejsem prase,“ zdůraznil Miloš Židík.

Nejsem Prase na facebooku

Pozitivně přijali projekt i v Národním parku České Švýcarsko. „Ceníme si jakékoli občanské a jiné aktivity, která vede k osvětě a v konečném důsledku k lepšímu přístupu veřejnosti k přírodě. V širším regionu Českého Švýcarska se na čištění přírody od odpadků podílí mnoho dobrovolnických skupin, o kterých víme, a zřejmě tu budou i další dobrovolníci, o jejichž činnosti ani nevíme,“ řekl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Jen loni zde zlikvidovali 13 tun netříditelného odpadu, který z přírody uklidili buď strážci přírody, nebo dobrovolníci. „V tomto množství však nejsou započteny odpady zlikvidované obcemi nebo dalšími subjekty,“ dodal Salov.

Zapojte se

Do projektu se může zapojit opravdu každý, a to buď zodpovědným chováním, nebo šířením této myšlenky na sociálních sítích. Osvětovou kampaň podpořily i známé osobnosti jako například sportovci Patrik Eliáš, Andrea Sestini Hlaváčková, Tomáš Verner či Petr Svoboda.

Tomáš Salov.
Tomáš Salov: V Českém Švýcarsku letos otevřeme nové naučné stezky

Kampaň uvítal i předseda značkařů z Klubu českých turistů Jaromír Růžička. „Touto myšlenkou jsme se s mou rodinou řídili už v minulosti. Ještě když byly děti malé, vzali jsme igelitky a cestou z Hrubé Skály na Valdštejn jsme sbírali odpadky podél cesty. Nebyli jsme ještě ani v polovině trasy a tašky byly plné,“ zavzpomínal Růžička.