Na děčínském Husově náměstí už před čtrnáctou hodinou moderátor odstartoval Prima Den s Deníkem. Lidé se přišli obavit, podívat se na kulturní program, dát si pivo či sladký koláč nebo škvarkovou placku.

Hlavní bod programu, diskusi na výstavbou parku na Mariánské louce v Děčíně pod zámkem a také přilehlých zámeckých zahrad, má Prima Den s Deníkem za sebou.

Mariánská louka i zámecké zahrady

Primátor Děčína Vladislav Raška spolu s radním Valdemarem Grešíkem lidem vysvětlili, jak by měly úpravy vypadat i kolik by měly stát.

„Samozřejmě kdyby nepřišla povodeň v roce 2002, která koupaliště zcela zdevastovala, žádný park bychom neřešili a dál se tam chodili koupat,“ upozornil primátor Raška. Vzpomněl i toho, jak ve svém prvním volebním období sháněl peníze na rekonstrukci koupaliště, jenže bezúspěšně.Dotaci nikdo nechtěl městu, která má velký aquapark poskytnout.

„Veškeré úpravy a to nejen Mariánské louky, ale i severních a jižních zahrad zámku a dalších prostor, vyjdou na zhruba sto třicet milionů korun. "Jen sedm a půl procenta z toho musí uhradit město ze svého rozpočtu, takže to pro ně nebude taková zátěž,“ řekl radní a jakýsi duchovní otec projektu přeměny Valdemar Grešík.

Na Mariánské louce by se už koncem příštího roku mohl rýsovat městský park s lavičkami, zelení, malou vodní plochou a dalšími prvky. „Všechno zařízení by mělo být mobilní, abychom ho v případě velké vody mohly uklidit do bezpečí,“ vysvětlil Raška.

Původně plánované podzemní parkoviště se stavět nebude. Spolklo by totiž velkou část peněz. Čeho se ale lidé nejspíš na Mariánské louce dočkají, bude plné pokrytí pro připojení k internetu. „Dovedu si představit, jak to bude vyhovovat studentům třeba vysoké školy, kteří se tak budou moci učit přímo v parku,“ poznamenal Raška.

Na Husově náměstí si lidé mohli prohlédnout panely se studií, jak by měl park vypadat. K vidění byla i maketa. VY SI STUDII PROHLÉDNĚTE ZDE:

„Zároveň bychom chtěli všechny pozvat na besedu, jejímž tématem bude právě zámecký park, a to už 1. července v zámecké sýpce od 17.00,“ ukončili své vystoupení primátor s radním.

Soutěže, mažoretky i rytířské boje táhly

Kromě debaty o zámku se lidé i bavili a soutěžili. Mohli za běžnou cenu jedenácti korun koupit vydání děčínského Deníku a k němu dostali dárek v podobě dvou časopisů, pití a něco malého na zub. Soutěžili o dárky společnosti Klasa či set top boxy nebo zapůjčení automobilu.

O kulturní program se postaraly malé mažoretky z Domu dětí a mládeže z Teplické ulice v Děčíně a Řád černých rytířů.