Míra nezaměstnanosti na Děčínsku se už přehoupla přes patnáct procent a o další desetiny se zřejmě zvýší v průběhu posledních pracovních dnů letošního roku. Celkový počet nezaměstnaných v regionu se tak přiblíží k jedenáctitisícové hranici.

„Od počátku prosince jsme do evidence přijali přes dvanáct set lidí a vyřadili skoro sedm set uchazečů o zaměstnání. Očekáváme, že ve zbývajících třech pracovních dnech se tato čísla ještě mohou dost podstatně změnit,“ tvrdil Vlastimil Fiala, vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce. Ten, stejně jako pobočná pracoviště v Rumburku a ve Varnsdorfu, bude přijímat žádosti do evidence i o Silvestra.

„Záležitosti spojené s ukončením pracovního poměru a zaevidování mezi nezaměstnané budeme přijímat do třinácti hodin. Pozdější požadavky už vyřídit nestihneme, lidé musí přijít až v pondělí 3. ledna, tedy v první pracovní den roku 2011,“ vysvětlila vedoucí zprostředkovatelského oddělení úřadu práce v Děčíně Marie Gutová.

Předpoklady, že konec letošního roku bude pro pracovníky úřadu hektičtější, než v jiných letech, se začal naplňovat už od počátku tohoto týdne. Nový rok totiž přináší v pravidlech vyplácení podpor v nezaměstnanosti podstatné změny. Budou se vztahovat na všechny, kteří se do evidence přijdou nahlásit právě až na počátku příštího roku.

„Ty chystané změny jsem si pečlivě prostudoval a proto jsem se také se zaměstnavatelem dohodl na ukončení pracovního poměru k 26. prosinci. Teď jsem přišel, abych se nechal zaregistrovat mezi nezaměstnané právě ještě před koncem roku. Jsem samozřejmě naštvaný, že práci mít nebudu, ale na druhou stranu vím, že budu dostávat podporu podle stávajících pravidel,“ svěřil se ve frontě asi dvanácti čekajících lidí muž z Benešova nad Ploučnicí. Představil se jako Miloslav a řekl, že mu je čtyřicet let.

„Tomu, že brzy seženu nové zaměstnání, moc nevěřím. Vím ale o jedné možnosti, že si budu moci k vyplácené podpoře přivydělávat až čtyři tisíce korun měsíčně, tedy polovinu minimální mzdy. Kdybych se na úřadě práce zaevidoval až počátkem nového roku, už bych vzhledem k nastartovaným změnám takovou šanci neměl,“ dodal.

Tvrdší dopady při vyplácení podpory

Nové zákonné úpravy přinesou oproti stávající legislativě „tvrdší“ dopady například i při vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Dosud lidé dostávali podporu v nezaměstnanosti i tehdy, když po ukončení pracovního poměru od zaměstnavatele dostali třeba i několikaměsíční odstupné. Teď už jim stát bude peníze vyplácet až po vypršení odstupného. Méně peněz budou dostávat i ti, kteří stávající pracovní poměr ukončí dohodou. Budou pobírat podporu pouze ve výši pětačtyřiceti procent průměrného platu. Dosud to bylo pětašedesát procent.

Zajímali se o nové úpravy zákona

„Mnozí zaměstnanci i zaměstnavatelé volali na úřad už v průběhu listopadu a o nové zákonné úpravy se zajímali. Takže jsme jim vysvětlovali podle konkrétních dotazů, co a jak se změní,“ připomněla Marie Gutová desítky a možná i stovky telefonátů v uplynulých týdnech.

Během pondělka a úterka se příliv nových nezaměstnaných v Děčíně ještě nejevil tak dramaticky. Větší příliv úřad práce očekává právě ve zbývajících třech pracovních dnech.

Nenechávejte to na poslední chvíli

„Jsme připraveni všechny žádosti vyřídit. Jen doufáme, že lidé nebudou své záležitosti nechávat skutečně až na poslední chvíli,“ tvrdila vedoucí zprostředkovatelského oddělení děčínského úřadu práce Marie Gutová.

Pokud byl v minulosti Silvestr běžným pracovním dnem, přicházeli tu a tam na úřad i lidé v povznesené alkoholové náladě.

„Bohužel, někteří z nich to dávali najevo i způsobem ne zrovna slušného chování a jednání. Poslední den roku dokázali svojí opileckou arogancí především našim kolegyním na zprostředkovatelském oddělení dost znepříjemnit. Snad se to letos nebude opakovat,“ doufal vedoucí odboru trhu práce Vlastimil Fiala.