Jen na několika školách musí letos uchazeči předvést nějaké znalosti, pokud se na ně chtějí dostat. Na všech ostatních je vezmou bez přijímaček. Stačí, aby vyhověli kritériím, které si školy pro přijetí stanovily. Na celém Děčínsku totiž vychází z devátých tříd jenom sedm set třicet dětí.

Na Evropské obchodní akademii v Děčíně u dvou oborů přijímají na základě přijímacího pohovoru. Na střední průmyslové škole ve Varnsdorfu proběhly talentové zkoušky na umělecké obory. A tím letos přijímačky pro děti skončily.

Některé školy sice termíny přijímacích zkoušek ohlásily, ale ty se týkají pouze dětí, které mají horší prospěch, než školy chtějí.

„Vzhledem k tomu, že dětí je málo a navíc si mohou podat tři přihlášky, naberou školy podle mě skoro každého, kdo se na ně přihlásí,“ řekl Rudolf Jakubec ze Střední školy v Děčíně – Křešicích.

Ředitel rumburské polygrafické školy Svatopluk Kubeš vidí problém především v možnosti dětí vybírat si ze tří škol: „Do loňska jsme přijímačky dělali, letos už ne. Nevíme, kolik dětí se k nám přihlásí.“ Podle něho půjdou děti vždy na školu, která jim nabídne nejlehčí podmínky pro přijetí.

„Je prostě vyšší nabídka studijních oborů, než je poptávka po nich,“ zhodnotil situaci ředitel střední zdravotnické školy v Děčíně Zdeněk Volf. Podle něj by měl, vzhledem k tomu, že dětí bude nedostatek i v budoucnu, začít něco dělat Krajský úřad.

„Kraj je zřizovatelem středních škol a může regulovat počet otevíraných tříd. Vždyť se otevírají i obory, které nemají žádnou perspektivu,“ dodal Volf. Jemu prý na tom, aby děti po ukončení studia na zdravotnické škole našli zaměstnání, záleží. Všichni absolventi z jeho školy buďto dále studují, nebo našli zaměstnání.

Rudolf Jakubec si myslí, že rozhodnutí, kolik tříd školy otevřou, záleží jen na nich: „Školy jsou placené podle počtu studentů. Čím víc jich naberou, tím víc dostanou peněz od státu.“

Podle něj si školy chtějí udržet co největší počet žáků a proto ruší přijímačky a nastavují velmi měkká kritéria pro přijetí.Kdyby totiž o studenty přišly, musely by třeba začít propouštět.