Výstava ve Šluknově na Děčínsku připomíná 500 let od oficiálního začátku vaření piva. Návštěvníci na ní uvidí historické fotografie, reklamní materiály i sbírky pivních zátek či etiket. Dnes už se pivo ve Šluknově nevaří, v celém výběžku je už jen jediný funkční pivovar Kocour ve Varnsdorfu. Výstava v Kulturním domě potrvá do 16. listopadu.

„Letos slavíme 500 let od udělení práva vařit pivo šluknovským měšťanům, ale je pravděpodobné, že se tady pivo vařilo tajně už dřív," řekl sběratel Jindřich Müller, jehož pivní zátky jsou součástí expozice. Vystavuje jen část své sbírky, celkem má pivních uzávěrů přes 11.000 kusů z celého světa. „Nejstarší jsou dvě ražené zespodu. Dal jsem za ně tehdy asi 150 korun. Dnes se zátky na burzách prodávají i za tisícovku," dodal.

Kromě stovek pivních zátek návštěvníci uvidí také etikety, lahve a tácky ze sbírek členů Klubu sběratelů pivních kuriozit Sprévar Šluknov, který v nejsevernějším městě Česka vznikl před sedmi lety. „Vystavovali jsme už jednou, krátce po vzniku klubu," dodal Müller.

Výstava připomíná také šluknovský pivovar. Několik historických fotografií je konfrontováno se současným stavem budovy pivovaru, která je dnes z části využita jako byty. K vidění jsou také dobové reklamy propagující šluknovské pivo, které se ve městě vařilo do roku 1977.

Výjimečným exponátem je pivovarská ferule, tedy symbol sladovníků a pivovarníků. Jde o plácačku z tvrdého dřeva, do jejíž dutiny se schovávaly důležité listiny a na jejíž plochou část se vylepovaly zprávy, se kterými poslíček obíhal členy cechu. Později se ferule používala k pasování sladovníka na mistra. Ve Šluknově po vzoru mystifikátorů z Divadla Járy Cimrmana vystavují „zaručeně původní, kterou řezbář dokončil před dvěma týdny".

Čestné místo má na výstavě také jediný fungující pivo- var ve Šluknovském výběžku. Varnsdorfský Kocour dokonce vydal speciální edici lahví světlého ležáku s etiketou, která připomíná 500. výročí vaření piva ve Šluknově a tamní klub sběratelů. Na dnešní vernisáži se pivovar postaral o uhasení žízně jejích návštěvníků.