Celá desetiletí byl starý německý hřbitov v Jiříkově opuštěný. Nikdo se o něj nestaral, příbuzní pochovaných byli totiž v drtivé většině po druhé světové válce odsunuti. A tak postupně zarůstal.
To se ale změnilo letos na jaře. Zaměstnanci i dobrovolníci Schrödingerova institutu, který sídlí právě v Jiříkově, starý německý hřbitov vyčistili.
Zničený hřbitov v Jiříkově
„Od konce druhé světové války nebyl hřbitov používán. Podepsala se na něm poválečná nenávist vůči všemu německému, všechny náhrobky byly zničeny, rozvaleny, náhrobní desky byly rozbity. Ruiny poté celá desetiletí zarůstaly trávou a náletovými dřevinami," říká zástupkyně ředitele Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.
S úklidem a úpravami starého hřbitova začal institut již loni na podzim, kdy se do Jiříkova sjeli dobrovolníci, většinou z řad studentů. Práci zde ale našli i někteří místní nezaměstnaní.
Na podzim byla ze hřbitova odvezena černá skládka, vyřezány nálety a odvezeny popadané větve. Tím práce na hřbitově ale neskončily. Dobrovolníci se na něj vrátili znovu na jaře.
„Vyhrabali jsme po zimě listí, spadané větve, vyvezli jsme několik pytlů komunálního odpadu. Hřbitov prokoukl, staré náhrobky jsou konečně vidět. Na některých z nich opět rozkvetly kytky," uvedl ředitel Schrödingerova institutu Jiří Čunát.
Místní lidé aktivitu institutu vítají a pochvalují si ji. Dokonce i úřednice z odboru životního prostředí jiříkovské radnice, které přišly zkontrolovat, co se na hřbitově děje, byly nadšeny.
Na dobrovolníky zavolali policii
Našli se však i tací, kteří na brigádníky zavolali policii.
„Zřejmě si mysleli, že tu něco chceme ukrást," domnívá se Čunát.
„Ale ono není co. Staré náhrobky jsme maximálně očistili od nepořádku, ale nic z toho, co ke hřbitovu patří, jsme neodvezli," říká Čunát a dodává: „Vše tu zůstalo tak, jak to vypadalo po skončení války. Absurdní na tom ovšem je, že když se ve velkém rozkrádají jiříkovské domy a bývalé továrny, tak k tomu místní lidé mlčí a tiše to přehlížejí. Když chce ale někdo udělat něco dobrého pro druhé a uklidit jen nepořádek kolem, stane se podezřelým a již ho řeší policie."
Mše pro motorkáře i sportovní den
Úklid hřbitova ale není jedinou akcí pořádanou Schrödingerovým institutem. Tou nejbližší je Schrödi sports day ve sportovním areálu v Jiřetíně pod Jedlovou v neděli 19. května.
Během jediného dne se uskuteční několik sportovních turnajů. Jednotlivá družstva budou moci poměřit své síly v beach volejbalu, streetballu nebo florbalu. Kromě toho jsou připravené soutěže ve stolním tenisu nebo badmintonu, připraven je i přespolní běh.
Chybět nebude ani doprovodný program, jako je step aerobik nebo jízdy na jednokolkách.
O pouhý den dříve, v sobotu 18. května, se dostane v 11 hodin ve filipovské poutní bazilice požehnání motorkářům za bezpečný návrat z jejich cest.
Schrödingerův institut
Středisko volného času Schrödingerův institut ve Šluknovském výběžku spojilo tisíce lidí. Asi stovka dobrovolníků se už rok podílí na tvorbě programu pro děti, týdně se na jeho akcích vystřídá i kolem 6 000 návštěvníků. Institut se v současné době věnuje kromě doučování dětí nebo výuky jazyků také organizování sportovních aktivit pro děti, včetně plavecké školy, horolezectví, basketbalu, výletů na kolech. Provozuje také čajovnu, tančírnu, kreativní dílny, seznamuje děti s řemesly.
Kromě toho se věnuje opravě bývalého kláštera boromejek v Jiříkově u hranic s Německem.
S myšlenkou institutu původně přišel Geoffrey Canada pro new-yorskou čtvrť Harlem. V roce 1990 začal řídit neziskovou organizaci, která měla pomáhat školákům z chudých rodin.