„Pomohli lidé, od kterých jsme pomoc ani nečekali. Lidská solidarita byla fakt extrémní," říká Josef Kestler, jehož majetek zničil oheň.

První pomoc přišla hned po požáru. Bylo totiž nutné vynosit věci z vyhořelého domu nebo zachránit to, co zachránit bylo možné.

„Napekli buchty, aby bylo při práci co jíst. Pomáhali i s praním prádla, které by se jinak muselo vyhodit, pokud by se nechalo být," popisuje další pomoc Kestler.

Rychle bylo také nutné sehnat ubytování pro několik generací jedné rodiny žijících v tomto domě. Přes známé se podařilo zajistit střechu nad hlavou především pro rodiče majitele domu.

Lidé ale rodině pomáhali nejen při likvidaci požáru, potřeba byly i rychlé peníze, než vše vyřídí pojišťovna. O víkendu se proto uskutečnil ve Varnsdorfu benefiční koncert skupiny Semeno, jehož výtěžek šel právě na pomoc postižené rodině.

Kromě toho byl ve spolupráci s městem zřízen také transparentní účet, na který je možné posílat finanční pomoc. Číslo bankovního účtu je 6822312/0800.

„Účet je zřízen bez poplatků, tzn. že veškeré došlé finanční prostředky budou po skončení sbírky předány v plné výši poškozené rodině 
a účet bude zrušen," říká Jiří Sucharda z varnsdorfské radnice s tím, že účet je zřízen 
u České spořitelny.

Rodinný dům, u kterého je 
i dílna autoservisu, zachvátil požár ve středu 24. února.

„Hořely garáže se dvěma zaparkovanými auty, přístavek a střecha rodinného domu. 
V hořící garáži se propadla střecha, hasiči vynosili propanbutanové lahve a zachránili šest osobních aut zaparkovaných před dílnou," uvedl krátce po požáru krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Jako první bude po požáru potřeba opravit střechu, která je naprosto zničená.

„Čekáme jen na vyjádření pojišťovny, abychom se mohli do oprav pustit. Jak bude dům pod střechou, tak to hned bude lepší," dodává Kestler s tím, že celý dům provizorně zakryli alespoň igelitovými plachtami.