Někteří lidé v Děčíně začínají mít obavy z toho, že se ve městě rozrostou problémy s nepřizpůsobivými obyvateli a Romy. K obavám je žene nejen vyhrocená situace ve Šluknovském výběžku, ale také konkrétní problémy přímo v Děčíně.

V posledních týdnech došlo v Děčíně minimálně ke dvěma alarmujícím událostem:
27.8. šli tři mladíci v brzkých ranních hodinách podél Labského nábřeží. Nedaleko autobusové zastávky je obstoupilo šest osob a chtěli po nich pod pohrůžkou násilí peníze.

Podle informací Děčínského deníku šlo o skupinu Romů, policie ale národnost neuvádí.

„V současné chvíli je celý případ šetřen pro podezření z protiprávního jednání, o jehož přesné specifikaci bude v budoucích dnech rozhodnuto,“ uvedla k tomu mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Druhý případ je ještě závažnější.

„V pátek 2.9. došlo v městském parku nedaleko Ruské ulice k fyzickému napadení devatenáctiletého mladíka, kterého při slovní potyčce fyzicky napadl neznámý útočník, jenž mu způsobil řezné zranění v oblasti kolen,“ uvedla Trypesová.

Na oba případy upozornila Děčínský deník podnikatelka Pavlína Kudrhaltová. Dozvěděla se o nich od svých známých a společně s nimi vyrazila za primátorem města Františkem Pelantem s dotazem, jak bude město problémy s nepřizpůsobivými řešit. Město prý přislíbilo spoluúčast na řešení prostřednictvím městské policie.

„Tohle se přece musí nějak řešit. Chceme čisté, bezpečné a hezké město,“ říká Kudrhaltová s tím, že podobných případů je v Děčíně určitě více.

„Spousta lidí to nehlásí. Ale měli by! Neměli by se bát,“ dodává Kudrhaltová.

Podle šéfa děčínské městské policie Marcela Horáka kriminalita ve městě neroste. Vyplývá to ze statistik. Horák nicméně připustil, že opravdu nemusí lidé všechny případy hlásit – a to zejména pokud jde o drobné krádeže.

„Určitě se najdou lidé, kteří nad něčím mávnou rukou, ale to není dobře. Lidem ale rozumím, že se necítí bezpečně,“ říká Horák.

Mnohem vyhrocenější – a nebezpečnější – je atmosféra na Šluknovsku. Každá další krádež či přepadení ve městě místní obyvatele burcuje – při pátečním protestu křičeli na policisty „Kde jste byli včera?“ kvůli ženě, kterou někdo o den dříve u auta okradl o mobilní telefon. Místní z krádeže viní Romy z ubytovny Sport, protože se stala poblíž.

V pondělí si ale jednadvacetiletý muž naopak přepadení vymyslel. Tvrdil, že mu pět mužů večer zahradilo cestu a požadovalo po něm cigarety, on pak v obavách o svůj život odevzdal všechno, co měl u sebe.

„V průběhu policejního vyšetřování bylo zjištěno, že jednadvacetiletý muž si celou událost vymyslel, proto bude celá věc s přihlédnutím ke zjištěným informacím v průběhu následujících dní odložena,“ uvedla Trypesová.

Další sobotní protest je ve Varnsdorfu hotovou věcí. Začíná se ve 14 hodin, organizátorem je opět kontroverzní Lukáš Kohout. Děčínský deník bude situaci na místě opět podrobně sledovat.