Hned tři jednání týkající se rumburské nemocnice jsou naplánována na tento týden. V jeho závěru se bude o zdravotnictví na Šluknovsku mluvit na úřadu vlády. Stejným tématem se v pondělí 24. června zabývali také krajští zastupitelé. Hlavní slovo ale budou mít ve čtvrtek ti rumburští.

Na špatnou situaci ve zdravotnictví starostové upozorňovali premiéra Andreje Babiše. Ten je nyní pozval do sídla vlády. „Setkání se uskuteční v pátek ve Strakově akademii,“ potvrdil senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart.

Jaký by měl být výstup z jednání na nejvyšší úrovni, zatím není jasné. Andrej Babiš napsal v textové zprávě senátorovi Zbyňku Linhartovi, který se na premiéra se žádostí o schůzku obrátil, že se budou snažit společně najít řešení.

„Jednání byla celá řada, jako starostové jsme jezdili od čerta k ďáblu, od zdravotních pojišťoven až po ministra. Nevím, co si od toho všeho slibovat,“ je mírně skeptický starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář s tím, že Rumburk za dvanáct měsíců nedostal jasný signál, že nemocnice zůstane zachována.

Jednání v sídle vlády může přijít pro obyvatele Šluknovska příliš pozdě. Jak už Deník informoval, ve čtvrtek totiž budou projednávat rumburští zastupitelé finanční plán města na letošní rok a úhradu loňské, více než padesátimilionové ztráty nemocnice. Pokud plán a úhradu neschválí, zamíří nemocnice do insolvence. Představitelé města právě s takovou variantou počítají. Insolvence sice neznamená její okamžitý konec, ale může se stát, že se bude potýkat s ještě většími personálními problémy než doposud. Ty by pak mohly vést k jejímu uzavření.

O převzetí se nehlasovalo

O situaci ve zdravotnictví diskutovali v pondělí také krajští zastupitelé. O převzetí Lužické nemocnice nebo o zárukách pro ni ale nehlasovali. O tom s krajem a jeho firmou Krajská zdravotní přitom představitelé Rumburka jednají dlouho. „Kdo jiný by se o to měl zajímat než kraj. Koncepce zdravotnictví v Ústeckém kraji je pouze o Krajské zdravotní,“ řekl na jednání rumburský místostarosta Jiří Pimpara.

Představitelé kraje ale odmítají, že by za úpadek špitálu mohli především oni. „V Lužické nemocnici není situace jednoduchá, pravděpodobně přejde do insolvenčního řízení. Krajská zdravotní má maximální zájem pomoci řešit tuto situaci. Mrzí mě ale, když čtu, kam to Ústecký kraj dovedl. Musím říci jednu věc, Lužická nemocnice nikdy nebyla v majetku Ústeckého kraje, my za tuhle situaci nemůžeme,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček s tím, že odpovědnost za své klienty mají především zdravotní pojišťovny. Ty by se podle jeho názoru měly na řešení situace na Šluknovsku také podílet.

V Lužické nemocnici jsou podle jeho slov největším problémem obrovské dluhy, které ji táhnou ke dnu. „Musíme hledat pro nemocnici pomoc tak, abychom měli oporu v zákoně. Pokud totiž přijde státní zástupce nebo vyšetřovatel, tak ho nebude zajímat, že jsme pomáhali v dobrém úmyslu, ale zda jsme neplýtvali finančními prostředky, které jsou nám svěřeny do správy,“ dodal hejtman.