Jednat spolu začalo vítězné hnutí ANO s druhou Volbou pro město a třetím Naším Děčínem.

Mezi členy hnutí a dalšími stranami nyní probíhají jednání, která by mohla brzy přinést výsledky. Před čtyřmi lety trvalo po komunálních volbách dva týdny, než se strany dohodly na podpisu koaliční dohody.

„Proběhl první nástřel mezi subjekty, které připadají v úvahu pro další spolupráci. Ta matematika je jednoduchá. Máme sice velmi dobrý výsledek, ale máme devět mandátů z 27členného zastupitelstva, takže se dá stavět na půdorysu mezi našimi víceméně dosavadními koaličními partnery, a to je Volba pro Děčín nebo Náš Děčín,“ uvedl dosavadní náměstek děčínské primátorky a dvojka na kandidátce ANO Jiří Anděl.

Druhá Volba pro Děčín se nebrání jednání s téměř žádnou stranou v novém zastupitelstvu. „Zastupitelstvo je pestré. Dostalo se tam devět stran, což je neobvyklé, a bude docela obtížné poskládat funkční koalici. Už probíhají jednání spíše na osobní úrovni, my jsme kromě komunistů otevřeni všem,“ řekl lídr Volby pro Děčín a dosavadní náměstek primátorky Valdemar Grešík.

Grešíkova Volba pro Děčín si klade za cíl především dokončení revitalizace Podmokel, starost o veřejná prostranství, start oprav sídliště v Bynově nebo bezpečnost ve městě.

Deník se snažil kontaktovat také jedničku Našeho Děčína a bývalého primátora v barvách ODS Vladislava Rašku, ten ale celé pondělí nezvedal telefon.

Pokud by se ANO nakonec opravdu dohodlo s Volbou pro Děčín a Naším Děčínem, nevstupovala by ani jedna strana do neznáma a šlo by prakticky o pokračování spolupráce stávající koalice.

V té kromě ANO byla i Volba pro Děčín, kandidující před čtyřmi lety jako Volba pro město, a ODS se Sportovci. Právě velká část tehdejší kandidátky ODS a Sportovců letos přešla do Našeho Děčína. Včetně Vladislava Rašky nebo dvojky kandidátky Jakuba Houšky.

Grešík byl spolu s Andělem v minulém volebním období také členem rady města. Podle jeho slov byla spolupráce s Jiřím Andělem velmi dobrá a rád by v ní nadále pokračoval.

„Nebylo to vždycky úplně jednoduché. Děčín procházel obdobím staveb, takže mě velmi překvapilo, že i přesto lidé ocenili, jak jsme čtyři roky fungovali. Moc mě to potěšilo, je to pro mě závazek a budu s velkou pokorou a energií pracovat dál,“ uzavřel Anděl, který získal v Děčíně nejvíce hlasů ze všech kandidátů napříč stranami.