Kandidátku JsmePRO! Kraj povede manažer Leo Steiner. Na druhém místě bude kandidovat Šárka Zimová Dostálová z Děčína, na třetím teplický zastupitel Jiří Řehák.

„Věříme, že tentokrát už nebudeme v pozici outsiderů, ale menších favoritů, kteří tu silnou trojku trochu proženou. Pokud by to dopadlo velmi dobře, jsme připraveni zasednout v lavicích a převzít zodpovědnost," řekl lídr kandidátky Leo Steiner.

Jako základní priority hnutí prosazuje školství, zdravotnictví a regionální rozvoj.

„Chceme podporu duálního vzdělávání, a ne jen učňovských oborů, jejichž absolventi často končí na úřadu práce. Ředitelé středních škol by měli dostat větší pravomoci a školu řídit jako manažeři," přiblížil jednu z priorit v oblasti školství současný krajský zastupitel Jiří Řehák.

V programu se hnutí soustřeďuje i na Krajskou zdravotní, s jejímž řízením dlouhodobě nesouhlasí. Podle Mariana Bystroně, který za JsmePRO! Kraj rovněž kandiduje, by se obrovská společnost měla rozdělit na jednotlivé nemocnice a města by se měla víc podílet na jejich fungování.

Na kandidátce JsmePRO! Kraj je i chomutovský primátor Daniel Černý, starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák, starosta Úštěku Pavel Kundrát nebo místostarostka Libochovan Eliška Pláničková. V senátních volbách do obvodu Ústí nad Labem hnutí podpoří podnikatele Martina Hausenblase. V obvodě Most vlastního kandidáta nepostaví, jedná o podpoře nynější senátorky Aleny Dernerové. Ve volbách před čtyřmi lety uskupení PRO! Kraj získalo 8,15 procenta hlasů. Se šesti mandáty z 55 skončilo v krajské opozici.

V posledních měsících hnutí řešilo potíže s názvem PRO! Kraj. Část původního uskupení, původní bílinská B10, se totiž loni na podzim odloučila a přejmenovala na ProKraj. Původní PRO! Kraj pak začal sbírat podpisy pro registraci názvu PRO! Ústecký kraj, značku si ale zaregistrovali na konci ledna lidé z Chomutova. Nový název JsmePRO! Kraj už podle Steinera zůstane.

„Je to registrované hnutí, má svoje IČO a hospodaření, už nám ho nikdo nevezme," doplnil.

SPOJENCI

Do podzimních krajských voleb půjdou Národní socialisté – LEV 21 společně s radikální Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Lídrem jejich kandidátky je předseda DSSS Tomáš Vandas. Na druhém místě kandiduje místopředseda národních socialistů Petr Benda z Teplic.

„Prioritní je pro nás pořádek, řád, respektování zákonů a ochrana slušných lidí, kteří v Ústeckém kraji žijí a pracují," zdůraznil Petr Benda.

Zatímco Národní socialisté – LEV 21 jsou považováni za levicovou stranu, kterou v roce 2011 spoluzakládal bývalý český premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek, DSSS vystupuje jako krajně pravicová strana s důrazem na nacionalismus.

V krajských volbách chtějí strany uspět s jednoduchým a srozumitelným programem.

„Je třeba říct, jakou bude mít kraj budoucnost po útlumu těžby uhlí. Kraj by měl víc spolupracovat se středními školami a učňovskými obory, aby investoři, kteří sem přichází, měli k dispozici dost lidí právě z jejich oboru. V tom dnes kraj selhává," řekl Benda.

Další kandidáty zveřejní za měsíc.

Třetí místo na kandidátce patří radnímu Duchcova Jindřichu Svobodovi. Další jména koalice zveřejní koncem června. Na společné listině se objeví i zástupci Čistého Ústí a Národní fronty. Nebudou chybět komunální politici a starostové velkých i malých měst. „Za úspěch budeme považovat překročení pětiprocentní hranice, což nás dostane do zastupitelstva," uvedl lídr Tomáš Vandas. „Popereme se o každý hlas, ať už přijde zprava, zleva nebo ze středu. Vše se počítá," dodal Benda.

Volební kampaň, kterou chce koalice zaměřit především na setkávání a diskutování s lidmi, by měla vyjít na několik set tisíc korun. Obě strany se zúčastní i senátních voleb. V okrese Ústí nad Labem bude o post senátora usilovat Tomáš Vandas, který je i kandidátem na hejtmana. Na Mostecku strany postaví olympijského vítěze ve vzpírání Otu Zarembu.

Strana LEV 21 má v Ústeckém kraji přes 320 členů, zhruba stejně velkou základnu má v regionu i DSSS.

I DALŠÍ MAJÍ JASNO

Lídry pro krajské volby už v Ústeckém kraji představily i ostatní strany. KSČM povede hejtman Oldřich Bubeníček, lídrem ODS je starosta Kadaně Jiří Kulhánek, v čele ČSSD bude poslanec Jaroslav Foldyna. Hnutí ANO povede zastupitel Litoměřic Petr Urbánek, STAN starosta Malých Žernosek Petr Liška, v čele TOP 09 je poslanec Michal Kučera. Lídrem společné kandidátky Strany zelených a Pirátů je Daniel Pitek.