Roman Razák, předseda občanského sdružení Zelené Ústecko, který mimo jiné bojuje i proti korupci na varnsdorfské radnici, je sám policií vyšetřován pro několik trestných činů. Některých se měl sám dopustit, v jiných figuruje jako svědek.

Kriminalisté ho v současné době vyšetřují například pro zpronevěru, maření výkonu úředního rozhodnutí či pro úvěrový podvod. Právě ten je trnem v oku lidem v Razákově okolí.

Redakci Děčínského deníku se podařilo zjistit, že Razák si na jméno svého otce objednal dva mobilní telefony a notebook, ke splácení se však neměl. Jeden z mobilních telefonů značky Nokia 5230 dokonce nabízel k prodeji na sociální síti Facebook. „Není jisté, zda se skutečně jedná o telefon nabytý trestnou činností, na prověřování všech okolností kriminalisté stále pracují. Je toho ale daleko více, u zpronevěry je vyšetřován kvůli částce přesahující sto tisíc korun. Měl si přivlastnit tržbu za prodej vánočních stromků,“ uvedl muž, který je s případy obeznámen.

Razák vše popírá, přiznal pouze, že ho policie vyšetřuje pro maření výkonu úředního rozhodnutí. „Řídil jsem, ač mi byl sebrán řidičák. Se zpronevěrou peněz za prodej vánočních stromků nemám nic společného,“ řekl Razák. Na dotaz, zda neuvažuje o rezignaci na post předsedy sdružení, odpověděl, že o tom bude uvažovat.

Rezignace

Ve středečních odpoledních hodinách rezignoval. Na stránkách sdružení uvedl toto: Na základě dnešního brutálního útoku na moji osobu redaktorkou Děčínského deníku jsem se rozhodl rezignovat na funkci předsedy občanského sdružení Zelené Ústecko. Důvodem rezignace je fakt, že je uměle vytvořen skandál na moji osobu, kde jsem obviňován z podvodů a dalších trestných činů. Po ukončení šetření Policie ČR se budu ucházet o novou důvěru v tomto subjektu. Tento útok je srovnatelný s únorem 1948.“

Roman Razák, coby předseda Zeleného Ústecka, upozorňoval například na to, že varnsdorfský zastupitel Jiří Sucharda nabyl za podivných okolností z majetku města motocykl. Na stránkách sdružení píše toto: „Máme náznak, že člen rady města Sucharda si koupil od města motocykl za cenu, která poškodila pokladnu města.“

Obvinění

Osobně však nebyl schopen vysvětlit, o co konkrétně se jedná a jaké kroky k odhalení údajné korupce podnikne. „Víte, to je tady takové veřejné tajemství, nikdo ale nic neřekne. Nevím, co s tím uděláme,“ tvrdil do telefonu Razák.

Zastupitel Jiří Sucharda obvinění popírá. „Mám na všechno doklady. Město kupovalo motorku za pětatřicet tisíc korun, já jsem ji po roce užívání odkoupil za třicet tisíc korun,“ uvedl Sucharda. Odborný posudek přitom stanovil cenu motocyklu na dvacet tisíc korun. „Zaplatil jsem třicet tisíc, přišlo mi to jako férová cena,“ podotkl Sucharda. Na Razáka prý podává trestní oznámení.