Předvánoční nákupní horečka vypukla. Obchody se snaží vydělat co nejvíce a tak tradičně před Vánoci můžete nakupovat ve městě i v sobotu a v neděli až do večera. Na své si snaží přijít různí zloději, pro které je teď ideální čas pokusit se „vydělat“ také co nejvíc.

„Minulý týden jsem byla v Tesco nakoupit vánoční dárek. Kabelku s penězi a kartou jsem nechala ve vozíku. Od něj jsem se ani na chvíli nehnula, ale stačilo, abych jí na chvilku spustila z očí a stejně byla pryč. Přišla jsem o dvacet tisíc i platební kartu,“ řekla paní Pavla z Děčína.

Paní Pavla udělala chybu, když si své věci položila do vozíku. To je pro zloděje přímo výzva. Podobnou zkušenost s okradením při nakupování má asi více lidí. Důležité je, aby si lidé své věci při nákupu hlídali a ukládali tak, aby k nim případný zloděj měl obtížný přístup. Ale to nestačí. Při nákupu se zákazníci tak snadno zaberou do vybírání věcí, že si ani nevšimnou, co jim někdo něco vytahuje z kapsy.

Nejlepší způsob, jak se před zloději ochránit, je chodit nakupovat ve dvou, nebrat si velkou hotovost a platit platební kartou. Ani to ovšem není dokonalá záruka.

„Kartu mi ukradli i s kabelkou. Udělala jsem tu chybu, že jsem nejdříve zavolala policii a ne linku banky, na které by mi jí zablokovali. To mi doporučil teprve policista. Bohužel už byla vybraná, a to zloděj neznal ani můj pin,“ řekla paní Monika, která má se zloději obdobnou zkušenost, jako paní Pavla.

Většina obchodů své zákazníky i zboží před Vánoci chrání, protože situace se každý rok opakuje.

„V předvánočním období každý rok zesilujeme opatření proti zlodějům. Naše opatření jsou velmi účinná a zahrnují několik kroků. Monitoring interním kamerovým systémem a pravidelné hlášení na obchodě, letákové akce a tabulky s upozorněním, aby si zákazníci nenechávali své tašky a kabelky v nákupních košících, popř. v autě,“ řekla tisková mluvčí Tesco Eva Karasová. Dodala, že se vzájemně s ostatními řetězci informují o pohybu organizovaných skupin, které se zaměřují na krádeže v obchodech.

Na menších prodejnách je situace lepší, alespoň pro zákazníky, jak to vyplývá z vyjádření jejich pracovníků. Zloději se tam totiž zaměřují přímo na zboží v regálech.

Ve Varnsdorfu mají problémy se zloději před Vánoci jen o trochu větší, než během celého roku.

„My už ty, kteří k nám chodí krást známe. Když se tu objeví, voláme policii. Obtížně se vyrovnáváme se situací, kdy si nás vybere organizovaná skupinka zlodějů. Ovšem ti kradou zboží. Že by u nás byl okraden přímo zákazník, to se nestalo,“ řekla Ivana Burdová z varnsdorfské prodejny Rossman. Dodala, že se před Vánocemi počet krádeží zvyšuje jen nepatrně.

Obdobně postupují i v dalším obchodě.

„My si hlídáme zákazníky, které neznáme. Stálým důvěřujeme. A, musím to zaklepat na dřevo, zatím u nás nikoho neokradli,“ řekla Veronika Ptáčníková z obchodu W-Móda ve Varnsdorfu.

Některé menší prodejny na Děčínsku, hlavně ty, které jsou součástí obchodních řetězců, dostávají jako posilu před Vánoci ochranku. Na prodejně DM drogerie v Bezručově ulici v Děčíně, ji sice nemají, ale poradí si jinak.

„Chodí k nám krást známé typy. Když je uvidím, prostě jim nedovolím vstoupit do obchodu,“ řekla vedoucí této prodejny Alena Fantová.

Zloději se ovšem soustřeďují především na zákazníky hypermarketů. K varováním uvedeným v článku policie připojila ještě několik dalších.

„Lidé by si měli dávat pozor na otevřené kabelky, neměli by nechávat své věci v nákupních vozících. Platit kartou je sice opravdu lepší, ale ne, když ji někdo nosí v zadní kapse kalhot s papírkem, na kterém má pin,“ řekla tisková mluvčí děčínské policie Aneta Zdobylová. Vysvětlila i, proč jsou pro zloděje hypermarkety tak lákavé. „Je tam obrovská kumulace lidí a mnoho únikových cest. Ztratit se hypermarketu není pro zloděje problém. Navíc velké obchody poskytují těm, kdo se tam vydají krást, ještě jeden bonus. Tím je velké parkoviště. Ve spěchu a nervozitě předvánočního shonu lidé nechávají v autech i cenné věci,“ uzavřela Zdobylová.

Policie sice většinou zloděje, kterého odhalí kamerový systém v hypermarketu, najde. Ale ani to nemusí být pro zákazníka výhra.

Paní Pavla, které ukradli kabelku s penězi i kartou, se také hned obrátila na policii. Pracovníci Tesco poskytli policistům záznam z bezpečnostní kamery. Policisté zloděje identifikovali a vypátrali. Ale ten už stačil všechny peníze utratit. A tak paní Pavla bude teď čekat, než proběhnou všechny soudy a své peníze uvidí možná až kdesi v daleké budoucnosti.

Jestli se tedy bojíte, že vám peníze někdo ukradne, dávejte si na své věci větší pozor a dražší věci nakupujte třeba přes internet.Možná to také není úplně bezpečné, ale peněženku vám tam těžko někdo ukradne.