Sportovní hala, lanovka, svoz odpadu nebo autobusy zdarma. Jednotlivé strany a sdružení se před volbami předhánějí, kdo nabídne voličům více. Stejně jako v jiných kampaních se strany a hnutí řídí osvědčeným heslem: slibem nezarmoutíš.

Pomyslný žebříček slibovaných městských investic vede v Děčíně sociální demokracie, která byla v právě končícím volebním období v opozici. V příštích čtyřech letech by podle volebního programu chtěla vybudovat multifunkční zařízení pro rodiny s dětmi na Mariánské louce a zároveň ji oplotit. Slibuje také lanovku nebo náplavku. Dohromady se náklady na uskutečnění návrhů sociálních demokratů šplhají do stovek milionů.

„Chceme více čerpat z národních i evropských zdrojů. A chceme zapojit i soukromé investory, jako například u lanovky,“ uvedl poslanec Jaroslav Foldyna, který kandiduje do městského zastupitelstva jako trojka.

Sociální demokraté ale mezi svými prioritami nemají například opravy zanedbaných sídlišť. Ty vycházejí řádově na desítky milionů korun za jedno sídliště.

Hnutí ANO slibuje například opravy škol. I v tomto případě se jedná o velké peníze. Například jen obnova areálu školy a školky v Bynově vyjde na více než 60 milionů korun.

Stejně jako sociální demokraté slibuje i ANO výstavbu nové sportovní haly, navíc ještě přidává rozšíření plaveckého areálu na Starém Městě.

Pozadu nezůstává ani Volba pro Děčín, která plánuje stavbu lávky přes Labe pro pěší a cyklisty.

Kromě přímých investic slibují strany také řadu bezplatných služeb. Například autobusy zdarma nebo osvobození od poplatků za svoz odpadu. Třeba v Rumburku to má v plánu hnutí Město lidem, opatření by radnici vyšlo na více než pět milionů korun ročně.

Podobně velký zásek do městského rozpočtu slibují i sociální demokraté v Děčíně. Ti by chtěli zrušit poplatky za svoz pro děti do 18 let. Největšími producenty odpadů jsou přitom v době jednorázových plen nejmenší děti. SPD ve Varnsdorfu pak slibuje zrušení poplatku pro děti do 15 let a seniory nad 65 let.

Proti utrácení se naopak staví občanští demokraté. „Chceme rozumné hospodaření, vyrovnaný rozpočet a zaměření se především na údržbu infrastruktury,“ řekl lídr ODS v Děčíně Tomáš Brčák. I tato strana však slibuje jednu větší investici. Chce postavit nový kruhový objezd nedaleko zámeckého rybníka.

Velkým volebním tahákem posledních let je bezpečnost. Tu mohou radnice částečně ovlivnit prostřednictvím městských policií, a tak v předvolebních slibech nechybí navyšování počtů strážníků.

Ani to ale není laciná záležitost. Náklady na jednoho strážníka se šplhají ročně k půl milionu.

Zvýšení počtu strážníků o dva nebo tři se přitom na jejich přítomnosti v ulicích téměř neprojeví. Děčínská městská policie proto v současné době hledá rovnou sedm strážníků.