ZNIČENÉ LESY, NEVYDRŽELY JEHLIČNANY

V lednu 2007 se prohnal Děčínskem vítr, který tehdy škodil v celé Evropě. Na Děčínsku zasáhl především lesy. Jen Lesy ČR u nás napočítaly 26 tisíc kubíků popadaného dřeva. Další ztráty počítali soukromí vlastníci lesů nebo města a obce, kterým patří také poměrně rozsáhlé lesy.

Nejvíce vítr řádil v okolí Huntířova a Dobrné, v Děčíně pak na Chlumu.

KYRILL NADĚLAL škodu především v lesích.Zdroj: Deník/ Karel PechOhromné množství spadlých stromů dělalo lesníkům největší starosti. Měli totiž obavy z kůrovcové kalamity, kterou nechtěli dopustit. Proto v některých lokalitách dovolovali i lidem, aby si popadané dřevo koupili a sami odvezli. I díky tomu se podařilo s nebývalým řáděním přírodním živlů poměrně rychle vyrovnat. Během šesti měsíců byla většina škod odstraněna. Vítr škodil především ve smrkových monokulturách, listnaté stromy většinou nápory silného větru vydržely.

Ten dosahoval naprosto běžně rychlosti přes sto kilometrů v hodině. Na některých stanicích naměřili velmi extrémní hodnoty. Rychlost větru dosahovala na horách v kraji přes 150 kilometrů v hodině. Na Milešovce naměřili vítr o rychlosti 170 kilometrů v hodině a na Kočkově 158 kilometrů v hodině, což byla nejvyšší rychlost v historii meteorologické stanice.

Orkán ale zasáhl i do turistického ruchu. Například ve Hřensku nebyly přístupné soutěsky a obec musela nechat opravit přístupovou cestu.

Samotným opravám předcházelo odstraňování napadaných stromů.

KYRILL NADĚLAL škodu především v lesích.Zdroj: Deník/ Karel Pech„Bylo jich tam docela dost a zatarasily přístupovou cestu hned na několika místech. Museli jsme je pořezat a uklidit," rekapituloval Jiří Havlák, který se s několika dalšími lidmi podílel v roce 2007 na odstraňování kalamitního dřeva.

NA ČESKOLIPSKU ZEMŘEL PŘI ZÁSAHU HASIČ

Nedaleko obce Slunečná zemřel profesionální hasič Dušan Lipovský, který sem přijel s kolegy odklidit kmeny stromů, které vyvrátila vichřice. Náhlý poryv větru vyvrátil další stromy. Dvěma hasičům se podařilo před padajícími stromy utéci, třetího muže kmen srazil. Zraněním podlehl při převozu do nemocnice. Smutný příběh tehdy zasáhl celou republiku.

Po hasiči zůstala družka se dvěma dětmi a dalším na cestě. Dcera Marie se narodila měsíc po tragédii. V České Lípě tehdy vznikla sbírka na podporu rodiny, do které se zapojily desítky lidí z celé země a vybraly se téměř dva miliony korun.

Památku zesnulého kolegy tento týden ve Slunečné uctili profesionální hasiči ze stanice Česká Lípa. Květiny položil na místo tragického úmrtí v lese ředitel HZS Libereckého kraje Luděk Prudil v doprovodu svých kolegů.

„Hasiči na svého kolegu vzpomínají jako na dobrého kamaráda a sportovce, který rád běhal dlouhé tratě nebo jezdil vytrvalostní závody na kole. Vždy byl ochoten pomoci a práce hasiče ho velmi bavila," říká mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

V celé Evropě si Kyrill vyžádal na pět desítek obětí, v Čechách čtyři.

KYRILL NADĚLAL škodu především v lesích.Zdroj: Deník/ Karel PechVÍTR LÁMAL I SLOUPY ELEKTRICKÉHO VEDENÍ

Ničivý vítr ale nezasáhl jen lesy nebo střechy domů. Velké potíže nadělal i energetikům. Během vichřice se bez proudu ocitlo v celé České republice na půl druhého milionu lidí. Pro energetiky ale přinesl Kyrill řadu cenných a draze vykoupených zkušeností. Zlepšily se metodické postupy, technické vybavení i informování veřejnosti.

„Kvůli vichřici v roce 2007 byla zpracována rozsáhlá analýza příčin havárií. Analyzovala se slabá místa konstrukcí podpěrných bodů a jejich sestav. Byly navrženy úpravy zatížení větrem v lokalitách s vyšší četností havárií. Byl zahájen program sledování hlavních klimatických veličin přímo na venkovních vedeních. Začali se měnit i české národní a podnikové normy pro stavbu vrchních vedení. Jedná se například o větší nároky na posouzení statiky podpěrných bodů při větším namáhání větrem, ale i námrazou a jejich kombinovaným působením. Je kladen vyšší důraz na kvalitu projektové dokumentace a vlastní realizaci při výstavbě," říká Radim Černý, ředitel úseku Řízení sítí a člen představenstva ČEZ Distribuce.

Extrémní povětrnostní podmínky způsobily na severu Čech celkem 916 poruch na elektrických vedeních ČEZ Distribuce. Z toho 790 poruch bylo na vedeních nízkého napětí, 124 poruch na vedeních vysokého napětí a dvě poruchy na vedeních velmi vysokého napětí. Vlivem silné vichřice bylo v severních Čechách poškozeno 33 kilometrů vedení, došlo ke zničení 63 sloupů.