Co nejvíc zpříjemnit svým svěřencům týden prázdnin, se snaží v dětských domovech na Děčínsku. V Lipové u Šluknova například tráví část dětí prázdniny na horách.

„Dvacet našich dětí jelo do Janova v Jizerských horách na lyže. Umožnily nám to peníze, které jsme dostali od jedné nadace. Pro zbytek našich dětí jsme připravili takový program, že se snad nudit nebudou,“ řekla Soňa Müllerová z tamějšího dětského domava. Některé děti tráví podle Dolejší prázdniny u svých rodin. Ne všem, které chtěly, se to ale povedlo.

„Někteří rodiče si to na poslední chvíli rozmysleli a děti si k sobě nevzali. Samozřejmě, že pro děti, které se domů těšily, to není příjemné,“ dodala Müllerová. V domově se ale snaží, aby nebyly skleslé.

„Pro ty, které tu zůstanou, jsme naplánovali spoustu akcí. Budou chodit na běžky, protože je tu stále dost sněhu. Půjdeme také do kina , zaplavat si do bazénu i na bruslení. Máme také spoustu kroužků od výroby svíček až po motokroužek. Prostě je zabavíme, protože chceme, aby si prázdniny užily,“ zdůraznila Soňa Müllerová. Podle ní se zaměstnanci nebudou ohlížet na pracovní dobu.

„Naši vychovatelé sem přijíždějí i v době svého volna. Kdo dělá s dětmi, nemůže se koukat na hodinky,“ myslí si totiž Müllerová.

Také v dětském domově v Krásné Lípě vyrazili s některými dětmi na hory.

„Deset dětí odjelo za dobrý prospěch a chování do Harrachova, kam už jezdíme na jarní prázdniny pravidelně,“ řekla Monika Dolejší z domova v Krásné Lípě.

Některé děti odjely k rodičům a ty, které zůstaly, se v domově podle Dolejší nudit nebudou: „Pojedeme do Děčína do aquaparku, kde máme od provozovatelů slevu na vstupném. Jinak budeme dělat to, co nám dovolí počasí.“

V českokamenickém dětském domě většina osazenstva podle ředitelky Aleny Kuchařové odjíždí k rodičům: „Děti nám odrůstají, a ty starší si většinou přály podívat se domů. Vyšli jsme jim vstříc.“ Část dětí, které v domově zůstaly, odjela na hory do velkých Karlovic na Vsetínsku. Podle ředitelky Kuchařové hlavně díky sponzorům.

„Máme na Vsetínsku i jednu holčičku, která je tam v pěstounské péči, tak se těšíme, až ji uvidíme,“ podotkla Kuchařová.

Ty nejstarší děti, které tráví prázdniny v domově, budou chodit na brigádu.

„Pořádá se tu gastroples a naši kluci tam budou pomáhat s přípravou jídla a obsluhou. Děvčata půjdou za maskoty plesu, Křemílka a Vochomůrku,“ pousmála se ještě Kuchařová.