První filmové šlágry má letní kino na zámku už za sebou. Začalo Bourákem, který se téměř celý natáčel na Šluknovsku, druhý den pak byla na programu obnovená premiéra po 20 letech dnes už kultovních Samotářů. „Myslíme si, že v letošní nabídce máme skvělé filmy, navíc v nádherném prostředí. Z českých premiér uvedeme například film Havel,“ řekl vedoucí kina Sněžník Martin Pošta s tím, že letní kino na zámku bude promítat až do 8. srpna.

Oproti dřívějšímu promítání v kamenném kině je mezi diváky výrazně vyšší zájem. Hned na první film Bourák dorazila více než stovka lidí, která zaplnila tribunu. Do kina přitom doposud chodilo okolo deseti lidí. Kromě Havla se mohou těšit v sobotu na 3Bobule, v neděli na Poslední aristokratku nebo příští týden na další kultovní film, Kouř Tomáše Vorla.

Do plánu na letošní letní kina výrazně zasáhla epidemie nového typu koronaviru. Všichni pořadatelé, včetně těch na Děčínsku, neměli dlouho jistotu, že se budou moci uskutečnit akce pro velký počet lidí. Po jejich povolení ale vyvstal jiný problém. „Hollywoodská studia kvůli epidemii ve Spojených státech, kde uvádějí své filmy nejdříve, odkládají premiéry. Světová premiéra jen pro Česko nebo Evropu nepřichází v úvahu,“ vysvětlil Martin Pošta.

Kino Sněžník proto ladilo program letního promítání do poslední chvíle a ani nyní není definitivní. Právě kvůli odkládání premiér může ještě doznat změn. Pošta proto doporučuje divákům sledovat webové a facebookové stránky kina, případně Vstupenky Děčín, aby se ujistili, že film, na který chtějí vyrazit, se skutečně bude promítat. „Už dnes víme, že zrušili premiéry Teneta a Mulen. Zatím ale nevíme, čím tyto filmy nahradíme. Stále čekáme, jak se budou vyvíjet návštěvnosti, a podle toho v tyto dny nasadíme náhradní filmy,“ doplnil Pošta s tím, že promítání začíná každý den ve 21.30 hodin.

Kromě Děčína spolupořádá kino Sněžník letňák také v nedalekém Jílovém. Už tuto sobotu nabídne ve stejný čas, kdy promítá letní kino v Děčíně, český film Vlastníci. O dva týdny později hraje zámecké kino dětskou fantasy Cesta za živou vodou, kterou natáčeli i v okolí Děčína. První srpnový den je pak na programu Chlap na střídačku.

V Rumburku už mají za sebou jedno červnové promítání, na 18. července si přichystali českou komedii ze sportovního prostředí Přes prsty Petra Kolečka. Další promítání pak chystají na srpen. V červenci bude promítat také letní kino v Benešově nad Ploučnicí, které nabídne 10. července od 22 hodin komedii Případ mrtvého nebožtíka.

Promítání pod širou oblohou ale není jen výsadou větších měst. Například v Království u Šluknova nabídnou během července a začátku srpna pět českých i zahraničních filmů.