Obvinila jej z nadhodnocování odhadů nemovitostí. Podle policie tak měl způsobit škodu za půl druhého milionu korun.

Podle kriminalistů posudky sepsané Milanem Špičkou neodpovídaly ceně ohodnocovaných nemovitostí.

„Jedná se o tři znalecké posudky z přelomu let 2006 a 2007. Díky jejich nadhodnocení měl obviněný muž způsobit škodu nejméně 1,5 milionu korun. Policie jej obvinila podle tehdy platných zákonů z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku," uvedla mluvčí policie Petra Trypesová. Zda se jedná o advokáta a odhadce Milana Špičku 
z Benešova nad Ploučnicí odmítla ale upřesnit.

Špička, který je členem ODS, v jejíchž barvách osm let zasedal v městském zastupitelstvu, jakoukoli vinu popírá. „Cítím se nevinen. Kategoricky to popírám, je to celé absurdní," řekl Špička Děčínskému deníku.

Pokud se ale policii podaří prokázat jeho vinu i u soudu, hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi. Případně peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Odhady, které se mají týkat nemovitostí na území Ústeckého kraje, měl dělat Špička pro žadatele o hypotéky.  Podle informací Děčínského deníku je poškozenou bankou Česká spořitelna.

„O případu jsme se dozvěděli od policie, které jsme také předali všechny potřebné materiály. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ovšem nemůžeme poskytnout bližší informace," uvedl na dotaz Děčínského deníku Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Podle místopředsedy oblastní rady občanských demokratů Vladislava Rašky by měl Milan Špička zvážit své další působení ve straně.

„Cokoliv takového mne ve spojitosti s ODS netěší. I když ctím presumpci neviny, měl by pan Špička do vyřešení celého případu pozastavit své členství v ODS," říká kategoricky Raška.

O něčem takovém ale Špička neuvažuje.

„Je to moje soukromá věc, která nemá nic společného 
s advokacií ani s jinou mou činností," odmítá.
Městský právník leží dlouhodobě v žaludku benešovské opozici.

„Práci pana Špičky kritizuji dlouhodobě. Nejen její právní rozměr –  nevýhodné smlouvy, špatné rady a podobně, také i tu rovinu politického vlivu –  je de facto hlavním strůjcem této koalice založené na klientelismu – zakázky pro radního města a zastrašování," říká opoziční zastupitel Filip Ušák.

Opozice navrhovala Špičkovo odvolání v posledních dvou letech již třikrát. Pokaždé ale neúspěšně. Návrh na jeho odvolání podá na nejbližším zastupitelstvu i počtvrté.

Zda se k opozici připojí i vedení benešovské radnice v čele se Špičkovou stranickou kolegyní Dagmar Tesarčíkovou, není jasné. Starostka ani místostarosta Karel Vrbický během včerejška totiž nebrali telefony. Opozici se nelíbí nejen výkony právníka ve službách města, ale ani smlouva, na jejímž základě Milan Špička město zastupuje.

„Původní smlouvu schválilo těsně před volbami 2002 zastupitelstvo, její dodatky, zvyšující jeho odměnu a výpovědní lhůtu na nestandardních 
18 měsíců, schvalovala pouze rada, opět v předvolebním období 2006," pokračuje  Ušák. Ten se obrátil se žádostí o posouzení smlouvy na ministerstvo vnitra. To mu mělo dát zapravdu, radnice se ale tímto názorem neřídila.

Pro ukončení smlouvy kvůli obvinění právníka se vyslovil i Vladislav Raška. „Pokud to smlouva o právním zastupování města umožňuje, tak bych doporučoval její ukončení," uvedl bývalý děčínský primátor.

O budoucnosti Milana Špičky jako právního zástupce Benešova by se mělo rozhodnout za necelé dva týdny na jednání zastupitelstva města.