Lidé na Děčínsku zažívali opět okamžiky hrůzy. Stejně jako loni v létě, zasáhla některé obce blesková povodeň. Pršelo v úterý v podvečer a jen krátce. Přesto lidé nedopadli nejlépe. Nejhůře přívalový liják odnesli asi v Kunraticích u České Kamenice a v Jánské. Obcemi se táhne smrad z bahna, podél rozbitých silnic se válí to, co přinesla velká voda.

Na kraji obce stojí dům bez střechy. Tu nahradila prkna přikrytá igelitem. V domě žije patnáct lidí, včetně maličkých dětí. Vodu mají všude. „Tekla sem ze strání a samozřejmě i střechou, před pěti lety jsme vyhořeli a nemáme peníze na novou,“ říká šestasedmdesátiletý děda Václav Bušek. Kolem domu pobíhají mladé í starší ženy, tahají peřiny. Všechno musí vyschnout.

„Žiju tady víc než padesát let a tohle jsem ještě nezažila,“ hořekuje Stanislava Tejmlová z domku uprostřed obce. V domě měli třicet čísel vody, sousedé přes ulici po prsa. Přitom potůček, který obcí protéká, není o nic tlustší než stehno dospělého muže. Příval vody bral, co mu stálo v cestě. U plotu Tejmlových je hromada dříví, jinde se válí prkna, starý bojler, zbytky jakýchsi platových nádob. Úklid obce bude trvat řadu dní.

„Ještě ve středu večer jsme lidem rozvezli balenou vodu, teď organizujeme pomoc hasičů, přebíráme věci, které nám sem přivážejí z jiných obcí. Přesto potřebujeme ještě nářadí, lopaty, krumpáče, ale i holínky, toho je nedostatek,“ přemýšlí starostka Kunratic Květa Božíková. Právě přebírá pomoc z Markvartic. Jsou to desinfekční prostředky.

„Jsou to věci, které jsme vybrali pro Moravu, tam už je nepotřebovali, takže jsme je rychle mohli předat do Kunratic,“ vysvětluje markvartická místostarosta Blanka Novotná. Stejně postupovali v Benešově nad Ploučnicí.

Jánská. Stejný nepořádek kolem silnice, auto zapíchnuté v příkopu, hasiči, nakladač. Silnice místy rozlámaná na malé kousky jako puzzle.

„S tím autem nestojíte moc dobře,“ křičí jeden z hasičů. Opravdu riskujeme, mostek se naklání, od silnice ho upárala velká voda. „Nám vzala nejméně tři mostky, Škody půjdou do milionů,“ hlásí kunratická starosta Božíková.

Staňte se reportéry Děčínského deníku. Na e-mailovou adresu decinsky@denik.cz zasílejte fotografie ze středečních povodní. Uveřejníme je na těchto stránkách.

Další postiženou obcí je Srbská Kamenice. V kempu U Ferdinanda čvachtáme rozbahněnou loukou. „Tady byl rybník, voda nám natekla do restaurace, do ubytovny, do kuchyně,“ ukazuje bláto až v lednici Valérie Pýchová. Tvrdí, že sezona je v prachu. „Než to všechno vysušíme, uklidíme,“ povzdychne si. Od Ferdinanda museli hasiči odvážet děti, které tu byly na školním výletě a ubytované byly v chatkách.

„Odvezli je do vesnice, do jednoho penzionu, dopadlo to dobře,“ vysvětluje Pýchová. To v kempu u jetřichovického koupaliště dopadli turisté hůř. Voda kemp odřízla, oni nemohou zatím odjet. „Převedli jsme je alespoň do náhradního ubytování, dostali večeři, teplé deky,“ popisuje zaměstnanec jetřichovického obecního úřadu, který přijel obhlédnout situaci.

Hřensko vyhlíží vcelku klidně. Voda z Kamenice se vylila jen místy, bláto splachují dobrovolní hasiči. „V soutěskách je to strašné, jsou plné naplavenin, jezdit nebudeme,“ tvrdí starosta Josef Černý. Má na spěch, odjíždí na krizový štáb na krajský úřad do Ústí nad Labem.

Kraj obcím pomůže. Ze skladu humanitární pomoci kraje už do zaplavených obcí putují čisticí prostředky, rukavice, lopaty, kolečka a pytle na odklízení, k zapůjčení jsou připravené i vysoušeče. „V obci Srbská Kamenice je problém s dodávkami pitné vody. Kraj proto zařídil její dodávky pomocí cisteren a poslal do vesnice i balenou vodu,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Blesková povodeň v NP České Švýcarsko: Turistická infrastruktura vyřazena z provozu

Blesková povodeň na řece Kamenici, která ve středu 9. června 2010 způsobila velké škody v obcích Českého Švýcarska, se prohnala také Národním parkem České Švýcarsko. V soutěskách, kterými si říčka Kamenice razí cestu k Labi, došlo ke značným škodám na turistické infrastruktuře, která byla velkou vodou místy zcela vyřazena z provozu. Výše škod v tuto chvíli není vyčíslena.

Průběh povodně způsobené srážkami na horním toku Kamenice při večerní bouřce byl mimořádně rychlý. Podle monitoringu průtoku prováděného Povodím Ohře v Srbské Kamenici (tedy před vstupem Kamenice do NP České Švýcarsko) byla ve středu v 19.00 hodin hladina Kamenice na úrovni 43 cm. O hodinu později, ve 20.00, byla naměřena hladina 222 cm. Krátce poté řeka kulminovala a hladina během tří následujících hodin poklesla na 80 cm a ráno se pohybovala již kolem úrovně 60 cm.

Do výčtu škod lze zahrnout odplavenou lávku na modře značené turistické cestě k Dolskému mlýnu směrem od Jetřichovic, v samotném areálu Dolského mlýna pak rozsáhlejší poničení jezu, posunuté vodní kolo, náhon zanesený nečistotami a převrácená nástupní lávka na mostek přes Kamenici. Mostek umožňující přechod říčky Kamenice mezi Vysokou Lípou a Kamenickou Strání ovšem odolal a jeho přechod je s opatrností možný. Případným návštěvníkům však cesta nepřinese právě estetický zážitek, neboť areál Dolského mlýna je pokrytý vrstvou naplavených nečistot a bahna.

Po proudu níže je zcela nefunkční přeprava návštěvníků na lodičkách v Edmundově soutěsce. Obec Hřensko, která je provozovatelem této turistické atrakce, přístup do soutěsek Kamenice pro veřejnost z bezpečnostních důvodů do odvolání zcela uzavřela. Voda totiž na řadě míst poškodila přístupovou stezku a unášené kmeny místy poničily také zábradlí. Plavba na loďkách v současné době nepřipadá v úvahu, neboť hráz Edmundovy soutěsky přišla o horní trám. Voda zapříčinila i utržení několika pramic staršího typu od kotviště v horní části soutěsky, které byly proudem odneseny níže.

V samotné obci Hřensko se Kamenice vylila z koryta a zaplavovala přízemí domů. Návštěvníci tak přišli na řadě míst o možnost občerstvení, uzavření si vyžádá také bezobslužný informační bod v přízemní části sídla skalní čety Správy NP České Švýcarsko.

„Skutečnost, že blesková povodeň zasáhla jedny z turisticky nejatraktivnějších míst těsně před začátkem sezóny, je pro návštěvníky bez pochyb špatná zpráva,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a ujišťuje: „Usilujeme o co nejrychlejší nápravu nebo alespoň zmírnění škod způsobených velkou vodou. Věříme, že se podaří turisticky atraktivní cíle podél řeky Kamenice brzy opět zpřístupnit.“

Autor: Tomáš Salov