Žije jen boxem, přesto ji lidé nyní mohou vidět i na předvolebních billboardech. Úspěšná boxerka a mistryně Evropy Lucie Sedláčková 
v říjnových krajských volbách kandiduje za hnutí ProKraj, jehož lídrem je primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.

BILLBOARDY NA POŘADÍ NEHLEDÍ

„Poprosil mě můj trenér Lukáš Konečný, abych kandidovala. Jelikož je to můj trenér a je také na kandidátce, řekla jsem, že mu pomůžu a podpořím ho," přiznala boxerka Lucie Sedláčková.

Krajské volby 2016 Ústecký kraj.Zdroj: Deník/Iveta KöhlerováKonečný to potvrdil. „Potřebovali jsme doplnit někoho z Děčínska, tak jsem se jí zeptal, jestli by měla zájem, protože zná mě 
i další lidi na kandidátce. Napřed se jí do toho moc nechtělo, ale pak souhlasila," uvedl Konečný, který nyní zastává také funkci ústeckého radního.

Na kandidátce je jednadvacetiletá sportovkyně až šestnáctá v pořadí. Z billboardů se ale usmívá společně s dvojkou kandidátky Vladislavem Raškou, někdejším dlouholetým lídrem ODS, 
a jedenáctkou Romanem Stružinským, který je ředitelem speciální základní školy.

„Nemá to nic společného s pořadím na kandidátce. Jedná se o prezentaci kandidátů, kteří mají vztah 
k okresu Děčín, protože odtud pocházíme, dlouho tady žijeme a pracujeme v Děčíně a jeho okolí," vysvětlil Vladislav Raška, který kandiduje za ProKraj jako nestraník.¨

POLITICKÉ ABICE NEMÁ

Stejně jako Sedláčková. „Tyto billboardy najdete jen na Děčínsku," dodal Raška s tím, že podobné trojice kandidátů, kteří reprezentují danou oblast, vyvěsilo hnutí i jinde po kraji.

Obrovských reklamních tabulí si všimlo i okolí mladé boxerky. „Lidé mi je 
i fotí," podotkla Lucie Sedláčková, která zatím velké politické ambice nemá. Zřejmě proto a únavě po ranním tréninku nedokázala odpovědět například na otázku, co je největším problémem Ústeckého kraje.

„Chci dál trénovat a boxovat. O politice bych možná uvažovala až v budoucnu nebo časem," zdůraznila.

Podobně to vidí i Vladislav Raška. „Vážím si, že Lucie Sedláčková dala svou tvář i podporu naší kandidátce. Ale když se podíváte, na jakém místě na kandidátce je, a říkám to v nejlepším možném smyslu, tak její ambicí teď zřejmě nebude upřednostnit politiku před sportem," myslí si.

FABIANU RADĚJI NEZKOUŠEL

Hnutí podle něj chtělo nabídnout tváře napříč krajem se vztahem k regionu.

S tím, že by se jeho svěřenkyně dala na politiku, zatím nepočítá ani Konečný. „Je to spíš o sbírání zkušeností," řekl. Zlákat na kandidátku i svou druhou svěřenkyni Fabiánu Bytyqi prý nezkoušel.

„Ví, že bych mu na to okamžitě řekla ne. Do politiky nechci, nezajímám se 
o ni," uvedla ústecká boxerka Bytyqi, která se nyní společně se Sedláčkovou připravuje na velký zápas.

Za měsíc budou obě 
v Karlových Varech obhajovat své tituly. Sedláčková chce potvrdit titul mistryně Evropy WBO v pérové váze, tedy do 57,1 kilogramů.

„Trénuju dvakrát denně, ať mě čeká zápas nebo ne. Před zápasem je ale trénink intenzivnější, je tam víc motivace," řekla nadějná boxerka, která z osmi zápasů na kontě nemá ani jednu porážku. Jen jednou zatím remizovala.

Známé tváře jsou v politice jako roztleskávačky

Předvolební kampaně podle politologa Zdeňka Zbořila využívají stejné zákonitosti prezentace jako uvádění jakéhokoliv nového výrobku na trh. Jedná se o marketing. Proto považuje za samozřejmé, že hnutí ProKraj na Děčínsku vyvěsilo billboardy v čele s boxerkou Lucií Sedláčkovou, která je na nevolitelném 16. místě.

Jakou roli podle vás mají známé osobnosti v předvolebním boji?
Herci a sportovci nebo televizní hlasatelé, lidé 
s dobře známou a oblíbenou tváří představují předvolební trik, snahu upoutat za jakoukoliv cenu pozornost voliče. Je jedno, zda se jedná o krajské, senátní nebo parlamentní volby.

Jaké je to pak znamení pro voliče?
Žádné. Sportovci se prostě objeví ve volbách. Sportovci, herci a lékaři 
v politice fungují jako roztleskávačky. Pokud jsou náhodou zvoleni, záleží na nich, zda jsou schopni něčeho jiného než rychle jezdit po ledě s hokejkou 
a podobně.

Funguje to tak i v zahraničí?
Sportovci jsou ve volebních kampaních využíváni třeba i v USA. V několika případech se z nich stali úspěšní regionální politici, a to až na guvernérskou úroveň. Každý, kdo je v politice, byl předtím něčím jiným. Někdo je boxer, zápasník, fotbalista či hokejista, jiný herec, další začínal jako starosta malé obce. Třeba ústecký senátor Doubrava začínal jako slaboproudý elektromechanik a než se stal senátorem, byl starostou Telnice na Ústecku. Ministr Stropnický je herec, ale má i zkušenost 
z diplomacie. Každý nějak začíná. Důležité je, co dělá dál.

Pokud jde o herce, jaký mají přínos pro obyvatele, když vymění prkna znamenající svět za prkna politiky?
Prakticky žádný. Pokud byli herci v parlamentu 
v porevoluční době, nejsou spojováni s ničím významným. Politika není jejich doménou, na DAMU se profesionální politické intrikánství neučí.

Sportovci a herci ale před volbami fungují i jako propagátoři různých stran a nemusí za ně kandidovat.
Jak jsem řekl, fungují jako roztleskávačky. Například když Schwarzenberg chtěl na Pražský hrad do prezidentské kanceláře, Čáslavská, Svěrák a další patřili před kamerami do jeho klubu.