Zaregistrovat se u praktického lékaře na Šluknovsku zatím není až tak neřešitelným problémem. Podle předsedkyně Okresního sdružení lékařů České lékařské komory lékařky Aleny Sellnerové ovšem nejbližší budoucnost není nijak růžová. Podle ní je praktických lékařů málo, navíc většině z nich je přes padesát let, ale ordinují i šedesátiletí lékaři a výjimkou nejsou ani praktici, kterým je přes sedmdesát let.

Nesmí skončit

„Pokud by se některý z nich ze dne na den rozhodl odejít do důchodu, nastala by kalamitní situace,“ zdůraznila Alena Sellnerová.

V současné době na Děčínsku ordinuje zhruba sedmdesát praktických lékařů pro dospělé, z toho ve Šluknovském výběžku asi třicet. Jedním z nich je i lékař Zdeněk Corn z Mikulášovic, který má ve svém registru dva tisíce čtyři sta pacientů. Nově příchozí ale přesto neodmítá. Ze zákona ovšem musí dát přednost těm, kteří spadají do jeho obvodu, to jsou tedy pacienti především z Mikulášovic a Brtníků a přilehlých obcí.

„Jelikož mám smlouvu s pojišťovnou v rozsahu nějakého obvodu, tak pacienty do něj spadající jsem povinen u sebe zaregistrovat, ale neodmítnu nikoho, kdo ke mně přijde, třeba i z Velkého Šenova,“ řekl jediný mikuášovický praktik.

Pacienty posílá jinam

Ovšem třeba krásnolipský praktický lékař Hardy Witanto již příliš nových pacientů nepřibírá a raději je posílá ke své kolegyni Gabriele Rezkové. Tato lékařka si v Krásné Lípě svou praxi otevřela zhruba před půldruhým rokem a nové pacienty stále přibírá. „V registru jich mám kolem dvanácti set,“ uvedla lékařka.

Nejsou školitelé

Jenže v budoucnu i tomuto regionu může hrozit akutní nedostatek praktiků.

„V posledních letech nebyl na Děčínsku vyškolen ani jeden praktický lékař,“ zdůraznila Alena Sellnerová. A to ne proto, že by mladí lékaři neměli o privátní všeobecnou praxi zájem, ale chybí především školitelé. Na vině jsou chybějící finanční prostředky.

Pro nemocnice jsou bez perspetivy

Pro nemocnice nejsou tito lékaři perspektivním kádrem, příprava budoucích praktiků se jim nevyplatí. Příprava praktických lékařů je velmi nákladná a nemocnici nepřináší zpětně kvalifikované výkony.

„Poté, kdy by je po atestaci už mohli přinášet, tak odcházejí do privátu. A samotný praktik si školence nemůže dovolit přijmout, protože ho sám neufinancuje,“ posteskla si lékařka Sellnerová.