Když se Martina Špejrová rozhodovala o tom, kam půjde po mateřské dovolené pracovat, návrat do předchozího zaměstnání se směnným provozem v úvahu moc nepřicházel. Zajímala se proto i o jiné možnosti pracovního uplatnění na jednu směnu, ale vyhlídky zrovna radostné neměla.

„Nakonec jsem přece jen uspěla. Mám práci díky projektu, kterým se do řešení nezaměstnanosti pustila obec Dobkovice. Absolvovala jsem kurz společného stravování a začala pracovat v místní školní kuchyni,“ pochvalovala si uplatnění v místě bydliště maminka dvou malých dětí.

Z městských radnic i obecních úřadů často zaznívají argumenty o tom, že místní samosprávy prakticky nemají příliš mnoho možností, jak nezaměstnanost ovlivňovat. Když ale před dvěma roky zůstával v Dobkovicích bez práce každý pátý obyvatel, vedení obce se začalo tíživým problémem zabývat s větší vážností.

„Dozvěděli jsem se o jednom z dotačních programů, na který je možné získat peníze z Evropského sociálního fondu. Ve spolupráci s děčínským úřadem práce a dalšími partnery se tak zrodil projekt nazvaný Modelový příklad práce s nezaměstnanými v obci. S naší žádostí jsme uspěli a na podzim roku 2006 jsme začali společné plány uvádět v život,“ vysvětlil vedoucí projektu a dobkovický místostarosta Jan Bělohorský.

Základním cílem projektu se stalo zlepšení zaměstnatelnosti v obci s výběrem čtyřiceti lidí, kteří by po absolvování rekvalifikací našli nové pracovní uplatnění.

„Samozřejmě s podobnými aktivitami obec neměla žádné zkušenosti a tak zpočátku panovaly obavy hlavně o to, jestli vůbec zdejší nezaměstnaní budou mít zájem nabízené rekvalifikace absolvovat. Už teď, necelé tři měsíce před ukončením dvouletého projektu, můžeme být s jeho celkovou bilancí spokojeni,“ rekapitulovala manažerka Irena Beránková.

Uskutečnilo se osm kurzů, které úspěšně absolvovalo šestatřicet lidí. Dobkovičtí nezaměstnaní tak získali nové dovednosti pro práci s motorovou pilou a křovinořezem, tři muži se rekvalifikovali na svářeče kovů, dvanáct žen získalo potřebné znalosti k tomu, aby se mohly uplatnit na úseku veřejného stravování a sedm nezaměstnaných se díky ošetřovatelskému kurzu může věnovat práci pečovatelek. Jedním z cílů bylo také vytvoření jedenácti pracovních míst. Ve skutečnosti jich vzniklo třináct.

„Uplatnění ve zdejší školní kuchyni je dobrou zkušeností. Je jen škoda, že v rámci projektu jsem získala práci na necelý rok. Jsem ale vděčná i za tuhle příležitost a snad mi to pomůže najít jiné podobné zaměstnání v oboru s dojížděním třeba do Ústí nad Labem nebo do Děčína,“ tvrdila Jarmila Jurčová, která se do projektu zapojila koncem loňského roku.

Za skoro třicet let manželství se paní Jarmila považuje za zkušenou kuchařku, ale i teď díky novému uplatnění vyzkouší občas recepty a jídla, která poznala ve školní kuchyni a doma je běžně nevařila. „Manžel ale stejně ze všeho nejvíc miluje omáčky a knedlíky a ty jsem mu vždycky vařila,“ dodala s úsměvem.

Přínosy takzvaného modelového příkladu práce s nezaměstnanými v obci si pochvalují nejen lidé, kteří se do projektu zapojili, ale i ti, kteří ho uváděli v život.

„Vyzkoušeli jsem si, že je to dobrá cesta. K šestimilionové dotaci musela obec ze svého rozpočtu sice přidat dalších zhruba sem set tisíc korun, ale určitě to ale byly účelně vynaložené peníze nejen ve prospěch nezaměstnaných zapojených do projektu. Museli jsme pořídit i některou vybavenost, která obci zůstala k dalšímu využití, “ poznamenal dobkovický starosta Petr Šulc. (pes)