Mám uši jak netopýr, konstatuje z nemocničního lůžka osmatřicetiletý Radek Dvořák z Janova. V neděli dopoledne se vydal na pomoc zatopenému Hřensku, večer už ležel s otřesem mozku a s tržnými ranami na hlavě v děčínské nemocnici. „Bagroval jsem ještě okolo půl desáté večer, nebylo moc vidět, chytil jsem vyboulený kanál a prolétl čelním sklem bagru,“ popisuje nehodu Radek.

Ani zranění ho ale od úmyslu pomáhat nemohlo odradit, v pondělí v sedm ráno byl už v montérkách nastoupený na chodbě nemocnice. Plány mu ovšem zkazil lékař. „Oznámil mi, že tu musím být dvacet čtyři hodin a že pokud odejdu, zavolá na mě policii. Tak jsem zalezl, ač velmi nerad, zpátky do postele,“ pokračuje Radek. Záchranné práce tak koordinuje po telefonu. Do Hřenska totiž povolal i několik zaměstnanců své firmy, ti s třemi nákladními vozy, bagrem a nakladačem likvidují následky sobotní velké vody.

V zatopené oblasti pomáhá dobrovolně. „Nikdo mě o pomoc neprosil a ani nemusel, považuji to za samozřejmost. Jeden totiž nikdy neví, kdy se něco podobného stane jemu a on bude potřebovat pomoc druhých,“ vysvětlil Radek. Přiznal, že sice jeho firma přichází o peníze, protože odvolal všechny nasmlouvané zakázky, ale nic prý nevynahradí ten pocit. „Pomáhám lidem, které znám. Dělám to velmi rád, peníze nejsou všechno. Ti lidé přišli o mnohem víc, než přijdu já tím, že jim pár dnů zadarmo pomůžu. Zákazníci to naštěstí chápou,“ pokračoval Radek.
Nepřijel pomáhat s vidinou lehkého zisku, ale přijel protože mu to velí jeho povaha. Pokud je potřeba a je to v jeho silách, tak pomůže vždy, dobrovolně pomáhal už při povodních v roce 2002.

Ani zaměstnanci jeho firmy nekladli odpor, když jim v neděli ráno telefonoval s tím, že je okamžitě potřeba pomoct Hřensku. „Je to pro ně práce jako každá jiná, dostanou normálně zaplaceno. Ale myslím, že by šli pomáhat i bez nároku na mzdu, ale to jim neudělám. Jsou to chlapi od rodin, peníze potřebují,“ ukončil rozhovor Radek.

Jeho nezištné pomoci si cení i hřenský starosta Josef Černý: „To, co pro obec i její obyvatele dělá nejen Radek Dvořák, ale i jiné firmy, se nedá slovy ani ocenit. Je to pro nás nesmírná pomoc a všem patří obrovské díky.“