Osmačtyřicetiletá paní Květa z Děčína věřila, že jako švadlena nebude mít s uplatněním v životě problémy. V oboru se vyučila a nějakou dobu také v textilce pracovala. Teď už ale několik let o práci nezavadí.

„Krátce jsem dělala prodavačku, zavážela i zboží v supermarketu. Sháněla jsem zaměstnání i jinde, ale je to bída. Teď jsem v evidenci úřadu práce,“ posteskla si žena, která si nepřála zveřejnit celé jméno.

Je jednou ze skoro deseti tisícovek lidí, kteří na Děčínsku na nové pracovní uplatnění čekají. Přitom zaměstnavatelé nabízejí pouhých 160 volných míst.

Počet uchazečů vzroste

„V přepočtu na celkový počet uchazečů je to jedna pracovní příležitost pro více než šedesát čekatelů. Tenhle poměr řadí náš region do popředí nelichotivé tabulky nejvíce nezaměstnaností postižených oblastí v republice,“ rekapituloval Vlasti mil Fiala, vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce. V jeho evidenci bylo na konci srpna 9 968 lidí.

Vzhledem k očekávanému ukončování sezónních prací se předpokládá, že v posledních měsících tohoto roku počet nezaměstnaných v regionu znovu překročí desetitisícovou hranici.

„Do evidence se hlásí letošní maturanti, kteří se buď nedostali na vysoké školy a nebo, což je častější, nenašli dosud ve svém oboru uplatnění,“ připomněl další důvod zvyšování nezaměstnanosti analytik děčínského pracovního úřadu Vlastimil Pažourek.

Propouštět se nebude

Složitou situaci na pracovním trhu v regionu se zatím žádný ze zaměstnavatelů naštěstí nechystá zkomplikovat nějakým hromadným propouštěním. Nejvíce lidí před časem ztratilo práci v křešickém závodě Českých loděnic.

Úřad práce firmy nepodpoří

„Naštěstí od té doby žádná firma tak radikální krok neučinila. Hromadné propouštění nehlásí a pokud dochází k úbytku pracovních příležitostí, jedná se vždy o jednotlivá místa. Platí to i obráceně. Podle informací, které máme k dispozici, nějaké rozšíření výroby a tím zvýšení nabídky pracovních příležitostí v nejbližší době zaměstnavatelé v regionu nepřipravují,“ poznamenal Vlastimil Fiala.

Děčínský úřad práce v závěru roku už prakticky ani nemá možnost finančně podpořit aktivity firem, které by chtěly vytvořit nová pracovní místa. Zbývající peníze totiž úřad použije na úhradu mezd lidí, které obce zaměstnaly na odstraňování škod po srpnové povodni. Ministerstvo práce a sociálních věcí slíbilo, že rozpočet děčínského úřadu práce ještě posílí o dva miliony korun.

Šance na nové uplatnění

Šanci na nové pracovní uplatnění budou mít ale lidé, kteří se zapojí do některého ze dvou projektů, na které Děčínsko získalo peníze z evropských fondů. Jenom na výplatu mezd dostanou firmy z přidělených finančních prostředků více než čtyřicet milionů korun. Další miliony jsou určené na rekvalifikace nezaměstnaných.

Dvě stě nových pracovních míst

„Oba projekty mají pomoci vytvořit dvě stovky nových pracovních míst. První už jsme v těchto dnech zahájili, zatím se do něho zapojilo devadesát zájemců. Druhý odstartuje počátkem října,“ vysvětlila vedoucí zprostředkovatelského oddělení děčínského úřadu práce Marie Gutová.