Míra nezaměstnanosti dosahuje skoro šestnáctiprocentní hranice a na jedno volné pracovní místo připadá třiašedesát uchazečů.

I tahle srovnání hovoří o tom, že Děčínsko stále patří v republice k nejvíce postiženým regionům.

„V průběhu uplynulého měsíce došlo k poklesu celkového počtu nezaměstnaných o stovku. Takovýhle úbytek během posledních pěti let v měsíci únoru nikdy nenastal. Na druhou stranu ale v naší evidenci zůstává více než deset tisíc a osm set uchazečů o zaměstnání,“ rekapituloval vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.

Na dílčí únorové zlepšení bilance nezaměstnanosti by mohlo navázat zahájení sezónních prací už během března.

„Dá se očekávat, že pokud nastanou příznivé klimatické podmínky, znovu se rozjedou zejména stavební práce. Tohle oživení ale závisí především na přílivu zakázek,“ dodal Fiala.

V aktuální nabídce pracovních příležitostí se objevují většinou požadavky na obsazení míst obchodních zástupců, mistrů, finančních poradců a podobných postů.

Šanci na nové uplatnění mají také řidiči kamionů, kuchaři, číšníci a servírky a nebo třeba šičky, které na obšívání koberců shání společnost Kontraproduktion v Jiříkově.

„Těch typicky dělnických profesí se v nabídce zase až tolik neobjevuje. Máme tady několik požadavků na zámečníky, obráběče kovů či soustružníky a další černá řemesla,“ poznamenal šéf odboru děčínského pracovního úřadu.

Aktuálně nejrozsáhlejší je šance nového pracovního uplatnění, které nabízí liberecká společnost Helix.

„Potřebujeme zhruba osmdesát lidí, kteří se budou v Dolním Podluží od posledního dubnového týdne do konce června podílet na zpracování hlemýžďů. Jde tedy o krátkodobou sezónní práci, kterou jako možnost přivýdělku vítají zájemci, které zaměstnáváme opakovaně. Bývá to tak pětatřicet až čtyřicet stálých brigádníků, další získáváme náborem,“ informoval jednatel společnosti Ondřej Vyhnálek. Dodal, že deset až patnáct lidí zůstává ve firmě pracovat do konce roku.

Není bez zajímavosti, že v dolnopodlužské „šnekárně“ zpracovávají každoročně čtyři sta až pět set tun suroviny dovážené především ze zahraničí.

Hlemýždi z českých lokalit jsou pro zpracovatele příliš drahou surovinou a tak si firma Helix ve stále větší míře zajišťuje dovozy zejména z Polska, Rumunska a Litvy. Více než devadesát procent produkce pak putuje do Francie.

„Tamní gurmáni si pochutnávají na této delikatese s takovou oblibou, že Francii zásobují i mnozí další evropští zpracovatelé hlemýžďů,“ dodal Ondřej Vyhnálek.