Odstranit poškozené stromy, zabezpečit nebezpečný svah v údolí Labe. Od pondělí znovu nastoupili těžaři do Horního Žlebu, aby dokončili těžbu starých stromů. Hotovo by mělo být do konce dubna.
Poprvé se motorové pily rozezní Horním Žlebem v pondělí po sedmé hodině ráno. Podle vyjádření děčínského magistrátu se bude těžit pouze v pracovní dny od 7 do 16 hodin.
„Vyzývám Vás, abyste se ve stanovené době těžby nezdržovali v uvedené lokalitě, ani ve svých obydlích. Těžba bude probíhat v nejnebezpečnější části celé lokality určené k vytěžení a riziko pádu stromů, případně kamenů, je enormně vysoké," uvedl v dopise primátor František Pelant.
Nejen pro obyvatele, ale i pro návštěvníky této lokality bude znamenat těžba dřeva kvůli zajištění bezpečnosti určitá omezení.
„Děkuji Vám, že chápete nutnost omezení, které těžební práce vyžadují. Statutární město v součinnosti s Lesy České republiky dlouhodobě usilovalo o vytěžení této problematické lokality především v zájmu Vaší bezpečnosti. Společně s Vámi věřím, že těžba proběhne bezpečně, bude dokončena v řádném termínu a do budoucna se tím výrazně sníží rizika, která Vás v minulosti ohrožovala," doplnil primátor města.
Se svahem v Horním Žlebu byly dlouhodobé problémy.
První opravdu vážné problémy začaly v Horním Žlebu v červnu 2012. Tehdy vlétl do jedné ze zahrad pod svahem přibližně patnáctimetrový buk. „Strom smetl lavičku, na které o pouhých dvacet minut dříve sedělo pětileté a tříleté dítě. O kousek vedle bylo pět dalších dospělých lidí," řekl tehdy Děčínskému deníku Přemysl Šatný.
Jeho a ani jeho známé v nejmenším nenapadlo, že by je mohla těžba stromů ve stráni ohrozit. Lesní dělníci totiž pracovali přibližně sto metrů od jejich domu a nikdo je před probíhající těžbou ve svahu nad zahradou nevaroval.
Následoval dočasný zákaz těžby, během kterého měla těžařská firma problémy vyřešit. Jenže o třičtvrtě roku později se problémy v Horním Žlebu opakovaly. V březnu loňského roku zde spadlo nejen několik stromů, ale i obrovský balvan. Přitom místní obyvatelé již několik dní předem upozorňovali, že zde může dojít k dalšímu pádu stromů a kamenů. Magistrát proto vyzval k opuštění nebezpečného místa celkem sedmnáct lidí, třináct z nich odmítlo. Ostatní se do svých domů po čase vrátili. Děčínský magistrát proto začal jednat s Lesy České republiky, primátor Pelant se dokonce obrátil i na ministra zemědělství. Až jeho intervence jednáním pohnula a Lesy vypsaly na počátku letošního roku nové výběrové řízení. Původní zakázka byla totiž podle magistrátu špatně vypsaná, odměnou bylo vytěžené dřevo. A tak firma netěžila ty nejhůře přístupné lokality.