Lidé, kteří nejsou očkovaní, by se měli na Děčínsku vyhnout lokalitám kolem řek Labe a Ploučnice. Právě tady jsou ohniska, kde se mnou nakazit nebezpečnou encefalitidou. Zóna ohnisek začíná v Těchlovicích a postupuje přes Neobčady směrem na Františkov nad Ploučnicí. Lidé by si měli dávat pozor také na Chmelném vrchu. V Národním parku České Švýcarsko nákaza encefalitidou nehrozí, tady ale pozor na boreliózu. Stejně tak na děčínských Maxičkách.

Nakažení lidé musí do ústecké Masarykovy nemocnice; nemocnice v Děčíně totiž nemá infekční oddělení. V současné době v Ústí podle MF Dnes leží patnáct lidí nakažených od klíšťat. Pět pacientů je z Děčínska; ti se nakazili na několika místech: v Děčíně, Dobrné, Hřensku a Staré Olešce.
Pokud se na vás ale nakažené klíště přisaje, nemusíte se ještě nutně nakazit.

„Když se rychle vytáhne a rána se dezinfikuje, nemusí se nákaza dostat do krve,“ říká Šimůnková. Borelióza se dá navíc dobře léčit – pokud je tedy odhalena včas. Lidé by se proto měli po návratu z přírody raději prohlédnout a pokud se jim udělá červený, ostře ohraničený flek, měli by spěchat k doktorovi.

Pokud pacient přijde k lékaři s boreliózou pozdě, může se dostat do velkých problémů. Hrozí mu totiž chronický zánět orgánů.
Očkování má podle Lenky Šimůnkové smysl i nyní.

„Očkovat se dá po celý rok. Jsou to tři dávky. Potom stačí jednou za tři roky jedna injekce,“ říká s tím, že čím je člověk starší, tím je ohroženější. Dětský imunitní systém se s nákazou totiž vyrovná snadněji, než starší člověk. Lidé nad čtyřicet let by proto neměli s očkováním vůbec otálet.

Lidé se navíc mohou nakazit i jinak, než přes klíště. Nákaza jim hrozí i v případě, když vypijí kozí či kravské mléko bez převaření. Problém taky je, když vás nakazí klíště – a vy ani nevíte, že jste ho měli. (sl)