Předvánoční shon je rájem pro zloděje. Ti v této době totiž často využívají menší pozornosti lidí. Krade se v obchodních domech při nákupech dárků, ale i na vánočních trzích.

Policie před kapesními zloději varuje. Ať si lidé své věci sebelépe hlídají, zkušenému kapsáři k úspěšné krádeži stačí i pouhé dvě sekundy.

„Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, často pracují ve skupinách, maskují ruku přehozenou bundou a svoji oběť si tipují,“ upozornila děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Policie letos na Děčínsku řešila 19 okradených lidí, což je o šest více než v loňském roce. U 11 případů šlo o takzvané krádeže prosté. To znamená, že okradený člověk mohl usnout pod vlivem alkoholu na ulici a zloděj toho využil. Nebo šlo o případy, kdy někomu zloděj sebral mobilní telefon například při telefonování.

U osmi případů šlo právě o kapesní krádeže. Reálně se jich ale mohlo odehrát mnohem víc. Kapesní zloději se totiž snaží riziko svého dopadení snížit na minimum. Okradený se tak o ztrátě svých věcí často dozví až mnohem později a nemusí si událost nutně spojit s tím, že se stal obětí lapky.

Některým lidem se ale kapsáře podaří odhalit ještě předtím, než se je pokusí okrást. „Byla jsem svědkem toho, že se před lety na vánočních trzích v davu přiblížily dvě ženy ke staršímu manželskému páru a zjevně šly paní po kabelce. Její manžel si toho naštěstí všiml včas a obě zlodějky přetáhl parapletem. Rychle pak zmizely,“ vzpomínala svědkyně nepodařené krádeže, která si přála zůstat v anonymitě.

Jak zamezit tomu, aby ke kapesní krádeži došlo? Lidé by své osobní věci nejlépe vůbec neměli spouštět z očí, měli by volit zavazadla s několika způsoby zapínání a mít je stále při sobě. Chybou je nosit například peněženku v zadní kapse kalhot nebo nechat tašku s osobními věcmi při nákupu v nákupním košíku. Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatu je také vhodné si všímat svého okolí, zda vás někdo nepozoruje.

KAŽDÝ SVĚDEK DOBRÝ

Svědek kapesní krádeže by měl na zloděje upozornit poškozeného či ostrahu v obchodě nebo řidiče v autobusu. Událost je pak vhodné oznámit i na linku 158.

„Každý svědek může svým včasným telefonátem přispět k dopadení pachatele, a to zejména jeho popisem, určením směru útěku nebo upřesněním průběhu události,“ sdělila Petra Trypesová. Lidé by ale měli být opatrní, zloději totiž mohou být nebezpeční.

„Na scestí se dostávají osoby z různých pohnutek. Část z nich krade kvůli své tíživé životní situaci, malá část se ke krádežím uchýlí, protože si zkrátka nemohou pomoct. Jistou roli sehrává také recidiva a okolnost, že někteří zloději jsou v době krádeže pod vlivem návykových látek,“ dodala mluvčí.

Oběti zloděje by se měly nejen okamžitě obrátit na policii, ale v případě odcizení platební karty také na svou banku a platební kartu zablokovat. V případě odcizení telefonu pak nechat operátorem zablokovat SIM kartu.